Με σφραγίδα Μιχελακάκη, πέρασε από το Πανεπιστήμιο ο Μοχός!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μοχός στο γήπεδο Πανεπιστημίου – Περιφέρειας, επικρατώντας δύσκολα με 1-2 του Δία για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ.

Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Μιχελακάκη, ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του Αντώνη Λεκάκη, κρατώντας τον Μοχό σε απόσταση ενός βαθμού από την πρωτοπόρο Φαιστό.

Ο Μοχός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και είχε ευκαιρίες στο 1′ και στο 5′ με Κίσσα και Ποντίκαλη, δίχως όμως να βρίσκει το γρήγορο γκολ που έψαχνε.

Εντέλει το γκολ αυτό ήρθε στο 15ο λεπτό, με τον Τσιμηνικάκη να σεντράρει, τον Ποντίκαλή να γυρίζει με το κεφάλι στον Μιχελακάκη και εκείνος να πλασάρει από κοντά για το 0-1!

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μιχελακάκης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα δικά του, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ η οποία ξεγέλασε τον κίπερ του Δία και κατέληξε στα δίχτυα!

Ο Δίας έψαξε την αντίδραση και την βρήκε άμεσα, με τον συνήθη ύποπτο Γιώργο Κεγιαδάκη να μειώνει σε 1-2 στο 25ο λεπτό, δίνοντας ψυχολογία στην ομάδα του να κυνηγήσει την ισοφάριση.

Στην συνέχεια ο Δίας προσπάθησε να βρει και δεύτερο γκολ, δίχως όμως να το καταφέρνει, με τον Μοχό να χάνει ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με Μιχελακάκη και Σούρσο.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Μοχός συνέχισε να απειλεί, έχοντας τον Μιχελακάκη ως κύριο εκφραστή των επιθέσεων του, αλλά και τους Κεφάκη και Ποντίκαλη, με τους παίκτες του Αντώνη Λεκάκη να βρίσκουν απέναντι τους κάθε φορά τον κίπερ Μπανασάκη, ο οποίος «κατέβασε ρολά» στο δεύτερο ημίχρονο.

Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του τερματοφύλακα του, ο Δίας δεν κατάφερε να πάρει εντέλει κάτι από την αναμέτρηση, με τον Μοχό να φεύγει με τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς, σε μία αναμέτρηση που ενδεχομένως να μπορούσε να είχε σκοράρει και άλλα γκολ.

Οι συνθέσεις:

Δίας (Στ. Αλνασάν): Μπανασάκης, Κάββαλος (50′ Παγωνάκης), Κυραλάκης, Αποστολάκης, Γούργουλας, Βιτσαράς, Μπλεμένος (70′ Ανδρεαδάκης) , Χουρδάκης (89′ Ορφανός), Κεγιαδάκης, Λεμονιάς (70′ Φραγκιαδάκης), Φιράνι

Μοχός (Α. Λεκάκης): Μουτζούρης, Τσιμηνικάκης (55′ Αμοιρόπουλος), Παπουτσάκης, Διαμαντάκης Σ. (65′ Διαμαντάκης Γ.), Γκάρης, Κεφάκης, Κίσσας (55′ Ρουσσοχατζάκης), Μηλάκης (75′ Μίχος), Σούρσος, Ποντίκαλης, Μιχελακάκης