Μοιράστηκαν βαθμούς στην πρεμιέρα Δωριέας και Φαιστός

Δωριέας και Φαιστός μοιράστηκαν από ένα βαθμό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μετά το τελικό 1-1 στο Καστέλι.

Στο πρώτο ημίχρονο, η αναμέτρηση είχε πολλές καλές στιγμές, με το παιχνίδι να έχει ρυθμό και συχνές επισκέψεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 20′ ο Εργαζάκης σούταρε στο δοκάρι, ενώ στο 35′ ο Ζωγραφάκης απείλησε εκ νέου την εστία του Σταυρουλάκη. Στο 45′ ο Χριστοδουλάκης δεν μπόρεσε να δώσει προβάδισμα στον Δωριέα, πριν την ανάπαυλα.

Η Φαιστός είχε σημαντικές ευκαιρίες με τον Καρταλιανάκη στο πρώτο μέρος, ωστόσο δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει.

Στην επανάληψη, η Φαιστός ξεκίνησε πιο δυνατά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 54ο λεπτό με τον Αλέξανδρο Νικολιδάκη να είναι τελικός αποδέκτης μετά από συνεργασία των παικτών και τελική πάσα του Καρταλιανάκη.

Ο 14χρονος Δουνδουλάκης δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να ισοφαρίσει στιγμές μετά το γκολ με τη μπάλα να φεύγει σύρριζα από το δοκάρι στο 56′

Το συγκρότημα του Λυκούργου Παπαδάκη, ωστόσο δεν άφησε την Φαιστό να χαρεί για πολύ, καθώς τέσσερα λεπτά μετά ο Παπαδαντωνάκης νίκησε τον Σταυρουλάκη και ισοφάρισε σε 1-1!

Στιγμές αργότερα ο Χριστοδουλάκης με εκπληκτική ενέργεια, πέρασε έναν όμιλο παικτών, έκανε παράλληλη πάσα, ωστόσο ο Ζωγραφάκης ολιγώρησε και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Δωριέα.

Στη συνέχεια ο Καρταλιανάκης σπατάλησε  σπουδαίες από πολύ ευνοϊκή θέση για να δώσει ξανά προβάδισμα στην Φαιστό, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι τέλους.

Δωριέας (Λ. Παπαδάκης): Ζερβός, Χριστοδουλάκης, Μούκα, Βογιαντζάκης, Ανδριανάκης, Τζιμπιμπάκης, Εργαζάκης, Καλουδάκης, Παπαδαντωνάκης, Ζωγραφάκης, Δουνδουλάκης

Φαιστός (Γ. Νικολιδάκης): Σταυρουλάκης, Καραπαζαρλής, Ρουκουνάκης, Παπαδάκης Σ., Σκαντζάκης, Παπαδάκης Α., Φραγκιαδάκης (60′ Αναστασάκης), Γρηγοράκης (80′ Γκερεδάκης), Καρταλιανάκης, Νικολιδάκης, Άλλα