Εθνική U19: Μονόδρομος η νίκη με την Ισπανία για να μείνει ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης

Το δεύτερο παιχνίδι της στο Euro u19 δίνει η Εθνική Ελλάδας! Η ομάδα του Τάσου Θέου μετά την ήττα με 5-4 από τη Νορβηγία στην πρεμιέρα, θέλει να αποφύγει τα ίδια λάθη και να πάρει ένα αποτέλεσμα κόντρα στην Ισπανία (19:00, EΡT1) που θα τη διατηρήσει στο κόλπο για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Είναι δεδομένο πως με ήττα η «γαλανόλευκη» ουσιαστικά αποχαιρετά, εφόσον δεν χάσει η Νορβηγία απέναντι στην Ισλανδία, ενώ με νίκη μπαίνει… φουλ για να πάρει το εισιτήριο για την τετράδα στα χέρια της.

Στο πρώτο ματς, η Ελλάδα έκανε κάκιστο πρώτο μέρος και τρομερά λάθη, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να χάνει με 5-0 στο ημίχρονο. Η είσοδος του Τζίμα στο δεύτερο ημίχρονο και η αλλαγή της εικόνας της «γαλανόλευκης» λίγο έλειψε να φέρει ένα μυθικό come-back που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Η Ισπανία από τη μεριά της λύγισε την Ισλανδία με 2-1 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων, ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά και αρκετά φλύαρη στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Πηγή: sport-fm.gr