Πιο ουσιαστικός ο Ζαρός πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στα Κανάρια

Στην πρεμιέρα του 2ου Ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ, ο Ζαρός επικράτησε των Καναρίων 3-1 στην έδρα του και μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Παρά την πολύ καλή παρουσία των Καναρίων σε όλη τη διάρκεια, ο Ζαρός ήταν πιο ουσιαστικός και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κώστα Παντζαρίδη άνοιξε το σκορ με τον Ρομπάκη στο 28 μετά από σέντρα του Καργάκη, ωστόσο είδε τα Κανάρια να βρίσκουν την ισοφάριση στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους με τον Φθενάκη να εκτελεί φάουλ και τον Μάτσα  να στέλνει άθελα του, τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Ζαρός μπήκε δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε στα πρώτα δευτερόλεπτα να ανακτήσει το προβάδισμα του, με τον Β. Αλπαντάκη να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Καργάκης στο 48′.

Στη συνέχεια τα Κανάρια πίεσαν και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τους Κοζορώνη και Καρπαθάκη για να φέρουν ξανά το ματς στα ίσια, ωστόσο αντ’ αυτού είδαν τον Ζαρό να φτάνει και σε ένα τρίτο τέρμα με τον Ξεκαρδάκη να το σημειώνει μετά από κάθετη πάσα του Βαγγέλη Αλπαντάκη στο 65′. Ο Ντολάνι λεπτά αργότερα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

ΚΑΝΑΡΙΑ (Αντώνης Φραγκάκης): Καλεμάσι, Βασιλειάδης, Μπατσέλι (80′ Μαρντάρε), Φαϊτάκης, Παρασύρης, Παναγιωτάκης, Φθενάκης (80′ Ψυχαράκης), Βιδάκης, Καρπαθάκης (70′ Tοψής)), Χότζα (67′ Τελχάι), Κοζορώνης (67′ Ντολάνι)

ΖΑΡΟΣ (Κώστας Παντζαρίδης): Αλεξάκης, Ρομπάκης, Αλπαντάκης Εφρ. (80′ λτ Τσαγκαράκης), Γρηγορίου, Γιατρομανωλάκης (46′ λτ Νικολαντωνάκης), Αλπαντακης Βαγγ, Λυκούδης, Καργάκης, Μάτσας (60′ Ρομπογιαννάκης Ζ.), Σαριδάκης Κ., Σαριδάκης Ν.(25′ Ξεκαρδάκης)