Τον τίτλο της κορυφαίας ανερχόμενης αθλήτριας της σεζόν στην Ευρώπη κατέκτησε η Ελίνα Τζένγκο και παρέλαβε το βραβείο της στο gala της Ευρωπαϊκής ομοσπονδίας στίβου.
Κορυφαία ανερχόμενη αθλήτρια στην Ευρώπη για το 2022 αναδείχτηκε η Ελίνα Τζένγκο!
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που ανήκει στο team future της bwin, βγήκε πρώτη στην ψηφοφορία για το… μέλλον του Ευρωπαϊκού στίβου και παρέλαβε το βραβείο της στο υπέρλαμπρο gala της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας.
«Μετά το κακό αποτέλεσμα στο Παγκόσμιο μου έλεγαν ότι είμαι νέα και δεν μπορώ να αγωνιστώ απέναντι στους κορυφαίους αθλητές. Μετά από αυτό πήγα στο Ευρωπαϊκό και πήρα το χρυσό. Αν προπονείσαι καθημερινά και σκληρά μπορείς να καταφέρεις τα πάντα», κατέληξε.
Όσο για το αν περίμενε ότι θα κατακτήσει τον τίτλο στο Ευρωπαϊκό του Μονάχου, είπε: «Από το πρώτο μου βήμα ήμουν πανέτοιμη και πέταξα όσο μακρύτερα γίνεται