Πέρασε την Κοζάνη και τώρα… ΟΦΗ για την ΠΑΕ Χανιά

Τα Χανιά επικράτησαν της Κοζάνης με 2-1 εκτός έδρας και προκρίθηκαν στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΟΦΗ

Αν και τα Χανιά βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το α’ μέρος, δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα και με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος έφτασε στην ανατροπή και  πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση.

Ο Γιάννης Ταουσιάνης έκανε αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα της ομάδας του σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος στη Νίκαια, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι στο α’ μέρος. Σε αυτό το διάστημα κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με το αυτογκόλ του Εντγκαρ μετά από εκτέλεση πέναλτι (25′).

Στο β’ μέρος ο τεχνικός των κρητικών άλλαξε αρκετά πρόσωπα και τα Χανιά έγιναν πιο πιεστικά, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Αφού είχαν δοκάρι με τον Μιούλερ στο 66′,  λίγο αργότερα, στο 73ο λεπτό, έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μπάτζιο και τελικά πήραν την σπουδαία και παλικαρίσια πρόκριση με το τέρμα του Τσέλιου στο 87′.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα στο ΔΑΚ Κοζάνης από το CHANIAFC.GR

10’ Λάθος της άμυνας, σε θέση βολής ο Ποζατζίδης και μεγάλη απόκρουση ο Καλογεράκης
22′ Σουτ του Βουό, η μπάλα άουτ
24’ Η Κοζάνη κερδίζει πέναλτι. Το πήρε ο Ποζατζίδης από τον Καλογεράκη
25′ Γκολ η Κοζάνη με αυτογκόλ του Εντγκαρ. Μετά από εκτέλεση πέναλτι του Καλλέργη η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Καλογεράκη, ο Πάνος από κοντά παίρνει το ριμπάουντ, αλλά σημαδεύει εκ νέου το δοκάρι και στην επαναφορά ο Πορτογάλος μέσος άθελά του κάνει το 1-0.
27’ Κεφαλιά του Ελευθεριάδη, σε κόρνερ ο Καραγκιόζης με μεγάλη απόκρουση
42’ Σέντρα Πάνου και δυνατή κεφαλιά από τον Γραμμένο ο Καλογεράκης κάνει σπουδαία απόκρουση.
55′ Δυνατό σουτ του Κόλα, λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καραγκιόζη
66’ Δοκάρι για τα Χανιά με τον Μιούλερ που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι
71’ Πολύ καλό σουτ του Τσέλιου, σε κόρνερ ο Καραγκιόζης
72’ Ευκαιρία με τον Μάναλη που μόλις είχε περάσει στο ματς
73’ Γκολ για Χανιά με τον Μπάτζιο με κεφαλιά και έπειτα από κόρνερ του Σερβιλάκη
78’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Βουό, με τα πόδια ο Καραγκιόζης σε κόρνερ
87′ Γκολ για τα Χανιά με τον Τσέλιο έπειτα από προσπάθεια του Κόλα (1-2)

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)
Βοηθοί: Ζήρδας (Δράμας) – Αναστασιάδης (Σερρών)
4ος διαιτητής: Τικόζογλου (Μακεδονίας)
Κοζάνη (Αγγελος Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Κούφας, Ιτσιος, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης (68’ Τάτσης), Αποστολίδης (56’ Ελ Ιντρίσι), Γραμμένος (80’ Σιατραβάνης), Ποζατζίδης (68’ Κανούλας)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (46’ Σερβιλάκης), Κατσούρρι (71’ Μάναλης), Σέχου (46’Μπάτζιος), Μαζουλουξής, Τσορνομάζ, Τσέλιος , Εντγκαρ (46’ Λεμονής), Κόλα, Ελευθεριάδης (66’ Μιούλερ), Βουό