Πήρε το ντέρμπι ο Άγιος Δημήτριος και έβαλε «στοπ» στο αήττητο της Τυλίσου, 2-1

Στο Μαλεβιζιώτικο ντέρμπι του 1ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ, για την 21η αγωνιστική, ο Άγιος Δημήτριος πέτυχε μία μεγάλη νίκη επικρατώντας με σκορ 2-1 της Τυλίσου στο γήπεδο του Κρουσώνα, βάζοντας «στοπ» στο αήττητο των φιλοξενούμενων!

Με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Βαρούχα ο οποίος πέτυχε και τα δυο τέρματα της ομάδας του, ο Άγιος Δημήτριος επικράτησε με 2-1 της Τυλίσου. Οι «πράσινοι» κράτησαν ένα αήττητο σερί 18 αγώνων στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΠΣΗ, ωστόσο αυτό σταμάτησε σήμερα με την πρώτη τους φετινή ήττα, μένοντας στους 44 βαθμούς!

Η Τύλισος άγγιξε το 0-1 μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, όταν από πάσα του Μανιούδη ο Βανγκέλι με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Γαλανάκη. Στο 41′ ο Βαρούχας έκανε το 1-0 για τον Άγιο Δημήτριο, εκμεταλλευόμενος το ριμπάουντ έπειτα από κόρνερ. Στο 55′ ο Βαρούχας λίγο έλλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ για την ομάδα του ενώ στο 70′ η Τύλισος είχε χαμένη ευκαιρία με τον Ευριπίδου.

Τελικά στο 82′ ο Βαρούχας κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα κάνοντας το 2-0, ενώ ένα λεπτό αργότερα η Τύλισος κατάφερε να μειώσει το σκορ με τον Αμαραντίδη

ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ(Σταμάτης Τζιώτης – Ζαχαρίας Ντουλάκης): Γαλανάκης, Κέσκος, Σαλούστρος, Γιαννόπουλος, Μιχαηλίδης, Χριστοφής, Βαρούχας, Μάτσας, Παπαδάκης, Μανιαδής, Γερομαρκάκης

ΤΥΛΙΣΟΣ(Μιχάλης Ζουραράκης): Τσαχάκης, Παπαζόγλου, Ευριπίδου, Αργυρούδης, Σαμαριτάκης, Ταβουλαρέας, Βανγκέλι, Μάτσα, Αμαραντίδης, Μανιούδης, Παγκαλάκης