Πρόκριση με μεγάλη ανατροπή για τις Ασίτες

Οι Ασίτες βρέθηκαν… με την πλάτη στον τοίχο, όμως νίκησαν 2-3 τη Γαρίπα και συνεχίζουν στο Κύπελλο ΕΠΣΗ.

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, η ομάδα του Δημήτρη Χωματά πήρε το «διπλό» και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι από το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου και είναι αυτοί που τσέκαραν το «εισιτήριο» για τον τρίτο γύρο.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και πήραν ένα καλό προβάδισμα, αφού με δύο γκολ του Σεραφειμίδη πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι 2-0. Στην επανάληψη, ωστόσο, οι Ασίτες πέρασαν στην αντεπίθεση και έφεραν «τούμπα» των αγώνα με τέρματα των Σφακιανάκη και Μουντράκη (2).

Γαρίπα: Κασαπάκης, Βεληξόγλου (75’ Γεωργιάδης), Καράλης (70’ Μιζίρι), Σωμαράκης, Χαλκιαδάκης, Βασιλάκης (55’ Μωραΐτης), Γιακουμάκης, Φώτης, Καστρινάκης (55’ Γκιούζι), Παπαδάκης, Σεραφειμίδης (70’ Πρίφτης).

Ασίτες: Πετράκης, Μανωλιτσάκης, Κοπιδάκης, Σαβουϊδάκης, Μουντράκης, Παρασύρης, Σφακιανάκης (90’ Φαλατάκης), Μηναδάκης (60’ Σταματάκης), Γ. Λιανδράκης, Αναστασάκης (46’ Κάτελας), Τριανταφύλλου.