Υπερηχητικός ΟΦΗ στη Λαμία με τεσσάρα “κλείδωσε” την σωτηρία και γλυκοκοιτάζει τα πλέϊ οφ

Tην παραμονή του στην κατηγορία “αγκάλιασε” ουσιαστικά ο ΟΦΗ την Δευτέρα το απόγευμα στη Λαμία συντρίβοντας την ουραγό ομάδα του πρωταθλήματος με 1-4 κάνοντας ένα φοβερό επιθετικά ματς όπου είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαυροβούνιο Μπάκιτς που σημείωσε το δεύτερο γκολ και σέρβιρε το πρώτο στον Τοράλ.

Πλέον ο ΟΦΗ σκαρφάλωσε πλέον στους 23 πόντους και στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο ματς με τον Άρη που ακολουθεί στο Γεντι Κουλέ έχει την ευκαιρία να σημειώσει μια νίκη που μπορεί να τον βάλει μαθηματικά τουλάχιστον στο κόλπο των πλέι οφ τέσσερις στροφές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΟΦΗ καθώς μόλις στο 8΄λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν σε μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Μπάκιτς έδωσε τρομερή ασίστ στον Τοράλ και αυτός με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 για την κρητική ομάδα.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ για ένα μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης μέχρι το 35΄έδωσε χώρο στη Λαμία που είχε μια αναγκαστική αλλαγή στο 21΄με τον Πάβλοβετς να βγαίνει εκτός και τον Τσιλούλη να μπαίνει στη θέση του και το σύστημα να αλλάζει σε 4-2-3-1.

Έτσι η ομάδα της Φθιώτιδας είχε κάποιες καλές στιγμές στο ματς με κλασικότερη όλων αυτή του 34΄με το σουτ του Μαρτίνεθ από πολύ καλή θέση μέσα απο την περιοχή να βγαίνει λίγο άουτ απο την εστία του Μανδά με την παρέμβαση και του Διαμαντή που έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ νωρίτερα στο 31΄είχε ένα καλό σουτ εντός περιοχής με τον Λάρσον να στέλνει την μπάλα άουτ , και στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν ανέβει πολύ ψηλά για να ισοφαρίσουν βρήκε τον χώρο να κάνει το 0-2 σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο

Πιο συγκεκριμένα στο 43΄ο Λάρσον βρήκε με ωραία ασιστ λόμπα τον Μπάκιτς που ερχόταν σαν τρέιλερ πίσω από τον Τοράλ και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-2 για τον ΟΦΗ δίνοντας την ευκαιρία στην κρητικη ομάδα να πάει με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά με σκοπό να σημειώσει ένα γκολ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και έχασε μια καλή φάση στο 51΄με την εκτέλεση φάουλ του Ρόμανιτς απο καλή θέση να φεύγει λίγο από την εστία του Μανδά, και στο 56΄με το δυνατό σουτ του Μαρτίνεθ να μπλοκάρεται σταθερά από τον Μανδά.

Κόντρα στη ροή του ματς με την Λαμία που πίεζε ο ΟΦΗ με ένα τρομερό σουτ “κεραυνό” του Ντιουσέ έξω απο την περιοχή έκανε το 0-3 στο 61΄δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Ο ΟΦΗ όμως δεν σταμάτησε εκεί καθώς με την είσοδο του στο ματς ο Λουίς Φελίπε αρχικά είχε δοκάρι στο 77΄σε σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή με τον Σαράνοφ να κάνει την αρχική απόκρουση , και βρήκε τελικά δίχτυα στο 84΄με ωραίο συρτό σουτ μέσα απο την περιοχή που μετά απο ενδελεχή έλεγχο από τον Φωτιά στο VAR μέτρησε κανονικά στο 88΄.

Στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Λαμία που ήταν απογοητευτική σε σχέση με το ματς των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο στο Γεντι Κουλέ σημείωσε το γκολ της τιμής με κοντινό σουτ του Τσιλούλη μετά από απόκρουση του Μανδά σε σουτ του Μανούσου.

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σιμόν (75’ Βασιλαντωνόπουλος), Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Πάβλοβετς (22’ λ.τρ. Τσιλούλης), Αμπαντά, Τζανδάρης(46’ Νούνιες), Σλίβκα, Ρόμανιτς (64’ Ασκόφσκι), Μαρτίνεθ, Βέργος (75’ Μανούσος).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Βούρος, Μπαλογιάννης (60’ Θοράρινσον), Ντιουσέ, Μεγιάδο (68’ Περέα), Λάρσον, Μπάκιτς (76’ Φελίπε), Τοράλ (68’ Νέιρα), Γκρόνινγκ (60’ Μοσκέρα).