Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο κρητικό ντέρμπι Γιούχτας και Χανιά (0-0)

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν την Κυριακή το μεσημέρι στο Γεντί Κουλέ ο Γιούχτας και τα Χανιά στο κρητικό ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 το οποίο και έληξε ισόπαλο 0-0.

Οι δύο ομάδες ουσιαστικά είχαν από ένα ημίχρονο με τον Γιούχτα να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος, και τα Χανιά να κάνουν πολύ καλό ματς στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά από το 60΄και μετά και να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη με την ομάδα του Γ. Ταουσιάνη να μην είναι προσεκτική στην τελική προσπάθεια.

Ο Γιούχτας ήταν πολύ καλύτερος των Χανίων κυρίως στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα όπου είχε και κάποιες καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ σε αντίθεση με τα Χανιά που τις ελάχιστες φορές που πάτησαν την περιοχή του Πρινιωτάκη στο πρώτο μέρος δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκε στο 6΄για τα Χανιά με την κεφαλιά του Μάναλη μέσα από την περιοχή να φεύγει άουτ, με τον Γιούχτα να απαντάει στο 9΄σε σουτ του Νοικοκυράκη μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του που πέρασε άουτ χωρίς πρόβλημα για την εστία του Καλογεράκη.

Στο 17΄ο Γιούχτας άγγιξε το 1-0 όταν μετά τη σέντρα του Λιποράσε από τα αριστερά ο Αλεξόπουλος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά για ελάχιστα εκατοστά δεν πρόλαβε να την βρει για να κάνει την κεφαλιά και να την στείλει στα δίχτυα.

Στο 23΄ένα σουτ του Ελευθεριάδη από πλάγια δεξιά μέσα από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Πρινιωτάκη που μπλόκαρε σταθερά την μπάλα, όπως και η κεφαλιά του Μάναλη στο 32΄μετά τη σέντρα του Σιλά από τα αριστερά.

Στο 41΄τα Χανιά σημείωσαν γκολ με τον Μάναλη που έκανε φάουλ όμως στην προσπάθεια του να πάρει καλύτερη θέση στην περιοχή μετά το σουτ του Ελευθεριάδη, και το γκολ ακυρώθηκε σωστά από τον διαιτητή Μπαϊρακτάρη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Γιούχτα να έχει μεγάλη ευκαιρία με τον Νοικοκυράκη για το 1-0 στο 47΄αλλά με την προσπάθεια του στο τετ α τετ με τον Καλογεράκη να μην ολοκληρώνεται.

Ο Νοικοκυράκης απείλησε εκ νέου στο 49΄με τον Καλογεράκη να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα στο σουτ του, για να φτάσουμε στο 62΄όταν τα Χανιά έφτασαν μια ανάσα από το 0-1. Ο Νίκολιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ελευθεριάδης έκανε τη γυριστή κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιούχτα.

Από το 60΄και μετά τα Χανιά ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και μέσα σε οκτώ λεπτά είχαν τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για να κάνουν το 0-1. Αρχικά στο 62΄με την κεφαλιά του Ελευθεριάδη που πέρασε λίγο αόυτ, στο 67΄με το ανάποδο ψαλίδι του Μούλερ που κόντραρε στα σώματα και βγήκε κόρνερ, στο 68΄στο σουτ του Ντίας έξω από την περιοχή που έφυγε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιούχτα , και στο 70΄στη διπλή χαμένη ευκαιρία με τους Κόλα και Μούλερ.

Κόντρα στη ροή του ματς ο Γιούχτας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αλεξόπουλο για να κάνει το 1-0 στο 77΄με τον Καλογεράκη να αποκρούει το πλασέ του στο τετ α τετ , για να απαντήσουν τα Χανιά στο 79΄με μια ευκαιρία που δεν χάνεται με τον Κόλα να κάνει το σουτ την μπάλα να πηγαίνει προς τα δίχτυα και τον Ελευθεριάδη στην προσπάθεια του να σιγουρέψει το γκολ να στέλνει με το πλασέ του ψηλά πάνω από την κενή εστία τη μπάλα.

Στα τελευταία λεπτά του ματς ο ρυθμός έπεσε και από την κούραση που υπήρχε και από τις δύο ομάδες με τον Γιούχτα πάντως αν ήταν πιο προσεκτικός στο 93΄να μπορούσε να βάλει το γκολ με τον Κωστανάσιο και να κλέψει το ματς.

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Μπρους, Πολυχρόνης, Μπουτσάκης (78΄Βρετός), Ροβίθης (68΄Κωστανάσιος), Νοικοκυράκης (82΄Δασκαλάκης), Αλεξόπουλος (82΄Κίσσας)

Χανιά: Καλογεράκης, Νίκολιτς (80΄Κατσούρι), Σιλά, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Λεμονής, Έντγκαρ (46΄Ντίας), Τσέλιος (55΄Μούλερ), Ελευθεριάδης (80΄Μάνος), Αγγ. Κόλα, Μάναλης (75΄Βουό)