Η ποιότητα του Τοράλ υπέγραψε την τρίτη νίκη του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ κόντρα στη Λαμία (4-1)

Την τρίτη του νίκη εντός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα της Super League κατάφερε να σημειώσει το Σάββατο το απόγευμα ο ΟΦΗ κερδίζοντας με 4-1 την Λαμία στο Γεντί Κουλέ για την 3η αγωνιστική των πλέϊ άουτ.

Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μαρτίνεθ στο 21΄ο ΟΦΗ γύρισε το ματς πριν την λήξη του πρώτου μέρους με γκολ του Ντίκο στο 42΄και του Μεγιάδο στο 45΄, ενώ σημείωσε άλλα δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος με τον Τοράλ στο 78΄και το 82΄.

Το ματς ξεκίνησε με την κάθε ομάδα να έχει από μια καλή στιγμή στα πρώτα λεπτά του ματς με την Λαμία να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Βέργο στο 5΄με τον επιθετικό της ομάδας της Φθιώτιδας να κερδίζει την μπάλα από το λάθος του Διαμαντή με το σουτ του από το ύψος του πέναλτι να κοντράρει στο πόδι του Πασαλίδη.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ντίκο βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση.

Στο 21`ήρθε το 0-1 για την Λαμία όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βισέντι από τα δεξιά ο Βούρος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα με το κεφάλι άθελα του την έστειλε στον αμαρκάριστο Ρούμπεν Μαρτίνεθ που με συρτό σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1.

Ο ΟΦΗ έδειχνε εγκλωβισμένος και δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία της Λαμίας με αξιώσεις πέρα από ένα σουτ του Μπάκιτς στο 31΄και μια κεφαλιά του Νέιρα στο 39΄.

Όλα άλλαξαν στο ματς στο 42΄οταν το δυνατό συρτό σουτ του Ντίκο έξω από την περιοχή κατέληξε στην δεξιά κλειστή γωνία του Γκαραβέλη με τον ΟΦΗ να κάνει το 1-1.

Πριν κλείσει το πρώτο μέρος μέσα σε τρία λεπτά ήρθε η πλήρης ανατροπή για τον ΟΦΗ όταν μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Λαμίας η μπάλα έφτασε στον Μεγιάδο που έκανε το δυνατό συρτό σουτ η μπάλα κόντραρε αρχικά στον Τζανδάρη εν συνεχεία στον Ντε Βισέντι άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκχτυα του Γκαραβέλη για να γίνει το 2-1 στο 45΄που ήταν και το σκορ για  το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ ήταν καταιγιστικός και κατάφερε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τοράλ να μετατρέψει το ματς σε υγιεινό περίπατο. Πριν από αυτό η Λαμία ήταν αυτή που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 64΄με τον Βέργο για να κάνει το 2-2 με τον Μανδά να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ που επιχείρησε ο φορ της φιλοξενούμενης ομάδας μέσα από την περιοχή.

Τρία λεπτά αργότερα μπήκαν στο ματς Τοράλ και Φελίπε με τον πρώτο μέσα σε τέσσερα λεπτά από το 78΄μέχρι το 82΄να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΟΦΗ σημειώνοντας δύο εκπληκτικά γκολ στο 78΄με εξαιρετικό πλασέ και στο 82΄με τον ίδιο τρόπο αλλά από πιο κοντινή απόσταση.

Η Λαμία το μόνο που κατάφερε μέχρι το τέλος του ματς ήταν να έχει ένα δοκάρι στο 90΄σε σουτ του Τόσιτς από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.

Πλέον ο ΟΦΗ έφτασε τους 33 πόντους”κλείδωσε” την πσραμονή και κοιτάζει την κατάκτηση της 7ης θέσης από την οποία απέχει μόλις ένα πόντο μετά την ισοπαλία του Ατρομήτου με τον ΠΑΣ Γιάννινα.