Τεράστια νίκη του ΠΟΑ επί του Απόλλωνα Ποντίων , αγκαλιά με την άνοδο στη Γ΄Εθνική (4-2)

Μια σπουδαία και πολύτιμη νίκη με 4-2 επί του Απόλλωνα Ποντίων Ασπροπύργου σημείωσε το Σάββατο το απόγευμα στο Ατσαλένιο ο ΠΟΑ στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Γ΄Εθνική την οποία με αυτό το τρίποντο αγκάλιασε πλέον για τα καλά το προσφυγικό σωματείο.

Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα δέκα λεπτά του ματς μπήκαν καλύτερα και πίεσαν τον ΠΟΑ χωρίς ουσίας με την ομάδα του Ατσαλένιου στην πρώτη της καλή φάση στο ματς να καταφέρνει να ανοίγει το σκορ.

Πιο συγκεκριμένα ήταν το 12΄όταν μετά από σέντρα του Κερμενίδη ο Κεφαλούκος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κολλιάκου κάνοντας το 1-0.

Στο 21΄ο ΠΟΑ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι πάνω στον Κεφαλούκο που ήταν σε θέση τετ α τετ με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει την παράβαση και τους ανθρώπους της ομάδας του Ατσαλένιου να διαμαρτύρονται έντονα για αυτή την φάση.

Στη συνέχεια του ματς ο ΠΟΑ είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς και είχε δύο καλές στιγμές για να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 35΄σε σουτ του Ρουμπάκη που πέρασε λίγο άουτ και στο 38΄Στο ίδιο ακριβώς λεπτό ο ΠΟΑ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κεφαλούκου μέσα στην περιοχή από τον Κουρούμα.

Ο Καϊμακαμούδης ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0 για την ομάδα του ΠΟΑ και αυτό ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια καλή στιγμή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για να μειώσουν το σκορ με τον Ρουμπάκη όμως να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Καψή.

Ο ΠΟΑ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 49΄κατάφερε να τριπλασιάσει τα τέρματα του όταν ο Νάτου έδωσε έξυπνη ασίστ στον Παπασπύρου που από θέση τετ α τετ δεν αστόχησε και έκανε το 3-0 για την ομάδα του Ατσαλένιου.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι ο ΠΟΑ πήγαινε για μια εύκολη νίκη ο Απόλλων Ποντίων με δύο γρήγορα γκολ μέσα σε δύο λεπτά κατάφερε να μειώσει σε 3-2 και να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του ματς.

Αρχικά στο 58΄ο Τσουτσάνης πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Γκαβαζίδη που σταμάτησε στο δοκάρι και από κοντά μείωσε σε 2-1, ενώ στο 60΄ο Αθανασιάδης με πλασέ μετά από ασίστ του Κουσίδη μείωσε σε 3-2 και έβαλε “φωτιά” στο ματς.

Στη συνέχεια στο 70΄ο ΠΟΑ διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι σε ανατροπή του Σφυρογιαννάκη από τον Κολλιάκη μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να πηγαίνει όμως κοντά στον παίκτη της ομάδας του Ατσαλένιου και να του λέει ότι δεν υπάρχει παράβαση.

Στο 77΄ο Μηνάς Πίτσος έριξε στο ματς τον πρώτο σκόρερ του ΠΟΑ τον Γιακουμάκη και αυτός λίγα λεπτά αργότερα με μια φοβερή ενέργεια και πιο συγκεκριμένα στο 85΄τον δικαίωσε καθώς με ένα εκπληκτικό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 4-2 για τον ΠΟΑ κλειδώνοντας ουσιαστικά την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του Ατσαλένιου.

ΠΟΑ: I. Ρουμπάκης, Νάτος (65΄Σφυρογιαννάκης), Δαμιανάκης, Λουμπάκης, Ρουμπάκης Μαν. , Παπασπύρου (88΄Βοργιάς), Κεφαλούκος, Καϊμακαμούδης (65΄Χαρίτος), Κερμενίδης, Αρμόα (77΄Γιακουμάκης), Ικεότσα.

Απόλλων Ποντίων Ασπροπύργου: Κολλιάκης, Καψής (54΄Ν. Παπαδόπουλος), Φραγκόπουλος, Πουλικίδης, Πετσίτης, Κουρούμα, Τσουτσάνης (85΄Κ. Παπαδόπουλος), Κομιώτης (65΄Βασιλειάδης), Γκαβζίδης, Κουσίδης, Αθανασιάδης.