Τα βρήκε… σκούρα απέναντι στο Κερατσίνι ο Γιούχτας και έμεινε στο 1-1!

Παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε αρκετά, ο Γιούχτας κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από το σκληροτράχηλο Κερατσίνι για την 22η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, παραμένοντας στην κορυφή, στο +2 πλέον από την δεύτερη Μαρκό!

Το Κερατσίνι μπήκε πολύ καλά στο ματς και κατάφερε να παγώσει τις Αρχάνες στο 13ο λεπτό, με τον Ρόππα στο δεύτερο δοκάρι να παίρνει την κεφαλιά έπειτα από πλάγιο και να νικάει τον Χρήστου για το 0-1!

Ο Γιούχτας στην συνέχεια του πρώτου μέρους ασκούσε ασταμάτητη πίεση στο Κερατσίνι, έχοντας στιγμές με Βρεττό, Ροβίθη και Δωματά, ωστόσο το 0-1 παρέμεινε και στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο Γιούχτας ήταν πολύ καλύτερος του αντιπάλου του, προσπαθώντας να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να σκοράρει και τον Νίκο Σουργιά να βάζει στον αγωνιστικό χώρο ότι «όπλο» είχε στον πάγκο του. Εντέλει στο 71′ ο Γελαδάρης κέρδισε πέναλτι ωστόσο ο Γιαλούσης νικήθηκε από τον Καπούταγλη, ενώ και ο Βρεττός στην επαναφορά δεν κατάφερε να σκοράρει!

Το λυτρωτικό γκολ ήρθε στο 76′ από τον Γελαδάρη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Βρεττού και ισοφάρισε από κοντά, ενώ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ο Γιούχτας έψαξε το γκολ της νίκης, χάνοντας ευκαιρίες με Δασκαλάκη και Ροβίθη, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τον Γιούχτα να διατηρεί μία μικρή διαφορά από τους διώκτες του.

Το ματς:

1’ Το παιχνίδι ξεκίνησε!

9’ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για το Κερατσίνι, με το σουτ του Ρόππα να καταλήγει στα χέρια του Χρήστου

13’ ΓΚΟΟΛ για το Κερατσίνι! Πλάγιο από τον Πάππο, η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι και το κεφάλι του Ρόππα, ο οποίος κάνει το 0-1!

24’ Προσπαθεί με οργανωμένες επιθέσεις να βρει το γκολ της ισοφάρισης ο Γιούχτας αλλά δεν απειλήσει ακομα την εστία του Καπούταγλη

27’ O Ροβίθης κλέβει τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή κάνει το σουτ πάνω από τα δοκάρια

30’ Παράλληλη σέντρα του Βρεττού με τον Δωματά στην προσπάθεια του να σουτάρει να ανατρέπεται από αμυντικό, με τον ρέφερι να μην δίνει κάτι

37’ Σουτ του Βρεττού εκτός περιοχής, με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Καπούταγλης

40’ Φάουλ του Μενδρινού, λίγο δίπλα από το δοκάρι η μπάλα!

41’ Πάσα του Ροβίθη στον Δωματά, εκείνος προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι, άουτ η μπάλα

45’ Λήξη πρώτου μέρους στις Αρχάνες, με 0-1 προηγείται το Κερατσίνι!

46’ Ξεκινάει το δεύτερο μέρος στις Αρχάνες!

54’ Χωρίς κάποια φάση το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους, με τον Γιούχτα να έχει τον έλεγχο αλλά να δυσκολεύεται πολύ απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα του Κερατσινίου

64’ Σέντρα Τζανή, κεφαλιά του Γελαδάρη στην αγκαλιά του Καπούταγλη

66’ Συρτό σουτ του Γκίνη, στην αγκαλιά του Καπούταγλη

69’ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟΥΧΤΑ! Το πέναλτι κέρδισε ο Δωματάς, σε χέρι του Σουβάτζογλου

70’ Αποκρούει ο Καπούταγλης την εκτέλεση του Γιαλούση, στην επαναφορά ο Βρεττός, πάλι πάνω στον Καπουταγλη η μπάλα! τεράστια ευκαιρία για τον Γιούχτα!

73’ Αρκετή ένταση στο παιχνίδι μετά το χαμένο πέναλτι, με πολλά να διακυβεύονται στην αναμέτρηση!

76’ ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟΥΧΤΑ! Ανάποδο ψαλίδι του Ροβίθη, στο δοκάρι η μπάλα, ο Βρεττός στην επαναφορά σπάει στον Γελαδάρη και εκείνος κάνει το 1-1!

83’ Ωραία ατομική προσπάθεια του Ροβίθη, θέλησε να κόψει σε συμπαίκτη του, ωστόσο η μπάλα κατέληξε ξανά σε εκείνον και το σουτ που έκανε απέκρουσε ο Καπούταγλης

90’ Ψάχνει το γκολ της νίκης ο Γιούχτας, κλείνοντας τους φιλοξενούμενους!

92’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα, αποκρουεί το σουτ του Δασκαλάκη ο Καπούταγλης!

96’ Τέλος στις Αρχάνες, Γιούχτας και Κερατσίνι αναδεικνύονται ισόπαλοι με 1-1!

Οι συνθέσεις:

Γιούχτας (Ν. Σουργιάς): Χρήστου, Ψαρράς (62΄Τουγλής), Τζανής, Κοντογιάννης, Δωματάς (71’ Δασκαλάκης), Αργκιλέσι, Νύκταρης (62’ Γκίνη), Ροβίθης, Γελαδάρης, Βρεττός, Γιαλούσης

Κερατσίνι (Π. Κωνσταντακόπουλος): Καπούταγλης, Νταγκουνάκης, Βύρης, Μενδρινός, Δούμουρας, Πάππος (85’ Μαχμουτάι), Καλαμβόκης, Χαρίτος, Ρόππας (62’ Κοντογιαννάτος), Σουβάτζογλου, Κόκας