Έτοιμη για Euro η Δανία, λύγισε τη Σουηδία του βασικού Ελίασον

Σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει του ερχόμενου Euro που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας έδειξε η Δανία. Η ομάδα του Κάσπερ Γιούλμαντ επικράτησε 2-1 της Σουηδίας, η οποία είχε βασικό για 86 λεπτά τον Νίκλας Ελίασον, με τον εξτρέμ της ΑΕΚ να είναι από τους καλύτερους των φιλοξενούμενων.

Δυνατό ξεκίνημα για τους Δανούς με τον Χόιμπϊεργκ μόλις στο 2’ να ανοίγει το σκορ. Βέβαια, η χαρά τους δεν κράτησε και πολύ, με τον Ίσακ στο 9ο λεπτό να γράφει το 1-1. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες έπαιζαν αρκετά ισορροπημένα και είχαν εκατέρωθεν κάποιες φάσεις που δεν μπορούσαν ωστόσο να τις μετουσιώσουν σε κάποιο γκολ.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Έρικσεν τελικά να λύνει τον γόρδιο δεσμό στο 86ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 2-1. Κάπως έτσι, η Δανία φάνηκε έτοιμη ενόψει του Euro 2024 και αφήνει υποσχέσεις για τη διοργάνωση που ξεκινάει σε λίγες ημέρες.