Ηρωική έξοδος του Γιούχτα με δέκα παίκτες από το Μοσχάτο!

Σπουδαία εμφάνιση και κατάθεση ψυχής από τον Γιούχτα, ο οποίος παρά το αριθμητικό μειονέκτημα επικράτησε με 0-1 του Μοσχάτου και παρέμεινε στη κορυφή του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής!

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Γιούχτας δυσκολεύτηκε αρκετά, έδειξε μέταλλο μεγάλης ομάδας και επικράτησε του Μοσχάτου, παρά το γεγονός οτι αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο για περίπου 35 λεπτά!

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο, με το Μοσχάτο να έχει και δοκάρι στο 23ο λεπτό, ωστόσο το 0-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Νίκου Σουργιά, ο οποίος είδε τον Ρενάτο Γκίνη να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για θέατρο στο 54ο λεπτό, ωστόσο τέσσερα λεπτά μετά ο Δωματάς έδωσε την λύση και έκανε το 0-1!

Στην συνέχεια ο Γιούχτας αντιστάθηκε και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, παρά την συνεχόμενη πίεση του Μοσχάτου και έφυγε με ένα τεράστιο διπλό, ξεφεύγοντας στο +3 από την δεύτερη Θύελλα!

Το ματς:

1’ Το παιχνίδι ξεκίνησε!

11’ Κεφαλιά του Γκίνη στην καρδιά της άμυνας, άουτ η μπάλα

16’ Φάουλ του Γιαλούση, περνάει άουτ η μπάλα

22’Πρώτη ευκαιριία για το Μοσχάτο, σουτ του Σιμονιάν διώχνει ο Χρήστου, στην επαναφορά σουτ του Σταύρου σε κόρνερ ο Χρήστου!

23’ Από το κόρνερ, κεφαλιά του Τζωρτζάτου στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα στο δοκάρι και άουτ!

40’ Διαμαρτυρίες από πλευράς Μοσχάτου, για μαρκάρισμα του Γιαλούση στον Ψυχογιό, επιθετικό φάουλ καταλογίζει ο ρέφερι

45+1’ Ημίχρονο στο Μοσχάτο, 0-0 το σκορ

55’ Συνεχίζει με δέκα ο Γιούχτας, αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο Γκίνη!

58’ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Γιούχτα! Λίγο μετά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Δωματάς βρίσκει δίχτυα και ανοίγει το σκορ!

73’ Δοκάρι για το Μοσχάτο σε σουτ του Παυλάκη, στην επαναφορά μπλοκάρει ο Χρήστου το σουτ του Παντίδου!

85’ Yπήρχε ολιγόλεπτη διακοπή στο ματς λόγω μικροδιαπληκτισμών

89’ Καλή ευκαιρία με τον Ροβίθη στην κόντρα, άουτ η μπάλα!

93’ ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟΥΧΤΑ ΜΕ ΔΕΚΑ ΠΑΙΚΤΕΣ!

ΑΕ Μοσχάτου (Π. Δημητρίου): Τσάκαλος, Σταύρου, Ξενιτόπουλος, Παντίδος, Ανδρίκος, Τζωρτζάτος (88′ Σιμάκου), Κουτσούμπας, Παυλάκης, Ψυχογιός, Ζορμπάς(67΄Βαλμάς, 88′ Ροβίνας), Σιμονιάν (58′ Μπόρι)

Γιούχτας (Ν. Σουργιάς): Χρήστου, Γελαδάρης, Γιαλούσης, Τζανής, Ψαρράς (65′ Τουγλής), Κοντογιάννης, Πλουσής (32’ λ.τ. Αργκιλέσι), Δωματάς (65′ Νύκταρης), Βρεττός (88′ Ρουσσάκης), Ροβίθης (88′ Δασκαλάκης), Γκίνη