Με δύο γκολ του Μανδρουράρη στο τέλος την πρόκριση η Ανάληψη!

Νίκη – πρόκριση με πρωταγωνιστή τον Μανδουράρη για την Ανάληψη

Στην Γ’ φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ θα συνεχίσει η Ανάληψη, η οποία επικράτησε με σκορ 1-3 του Αλόγου Μαλεβιζίου χάρις σε δύο γκολ στο φινάλε του ματς από τον Μανδρουράρη!

Σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετές φάσεις και πολύ μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος το Άλογο παρ’ ότι ισοφάρισε δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση, ενώ από την άλλη η Ανάληψη στο τέλος κατάφερε να χαμογελάσει.

Η Ανάληψη μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 8′ με κοντινή προβολή του Λυμπερόπουλου έκανε το 0-1!

Τρία λεπτά αργότερα ο Ανδρουλάκης έβγαλε την σέντρα για το Άλογο, όμως η κεφαλιά του Σχοιναράκη πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 12′ ο Χριστοδουλάκης έκανε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Πατεράκη αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 18΄ο Σημαιάκης έκανε ένα συρτό σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου το Άλογο έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Ανδρουλάκη, όμως τελικά το 1-1 έγινε στο 30′ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και άψογο πλασέ του Σημαιάκη.

Στο 38′ ο Καπετανάκης πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Γκίνη με σωτήρια έξοδο και έτσι το 1-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η πρώτη φάση άξια για αναφορά στην επανάληψη σημειώθηκε στο 55′ όταν οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Σχοιναράκη με τον διαιτητή να λέει παίζεται.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πατεράκης έκανε ένα καλό σουτ με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 63′ ο Σχοιναράκης έκανε μία καλή εκτέλεση φάουλ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι, ενώ στην επόμενη φάση το σουτ εκτός περιοχής που δοκίμασε κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε λίγο έξω, κόρνερ.

Στο 70′ ο Μανδουράκης χάνει τρομερή ευκαιρία για την Ανάληψη όταν κάνει όμορφη ενέργεια και σουτ από τα αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι και άουτ.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση ήρθε ο Μανδουράρης και με δύο γκολ  χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Αρχικά στο 89′ έκανε με συρτό σουτ το 1-2 και στο 93′ με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-3 για την Ανάληψη!

Άλογο Μαλεβιζίου: Καπετανάκης, Ζερβός, Χριστοδουλάκης, Περάκης (58′ Πυτικάκης), Παπαδάκης, Δίπλας, Φαρσάρης (75′ Παρασύρης), Πατεράκης (58′ Γκούφας), Σχοιναράκης (75′ Νικηφόρος), Σημαιάκης, Ανδρουλάκης

Θρίαμβος Αναλήψεως: Καλομοίρης, Παπιδάκης, Κάτελας, Περβολαράκης, Μανδουράρης, Αργυρός, Γκούρο, Λυμπερόπουλος (90′ Γκικολάι), Κουτούλας, Γκίνη (46 Γκούρο), Πεγκούροβ (46′ Κοκκινάκης)