Δεν «Χ»άρηκε ο ΑΟΑΝ, ένα πόντο μακριά από τον τίτλο ο Γιούχτας!

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στον Άγιο Νικόλαο ανάμεσα σε AOAN και Γιούχτα για την 25η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1, αφήνοντας τις υποθέσεις για τίτλο και υποβιβασμό να κριθούν την τελευταία αγωνιστική!

Σε ένα παιχνίδι που διακυβευόντουσαν οι κόποι μίας ολόκληρης σεζόν και για τις δύο ομάδες, το τελικό 1-1 μπορούμε να πούμε ότι δεν βοηθάει καμία από τις δύο ομάδες ιδιαίτερα, καθώς ο Γιούχτας χρειάζεται να μην χάσει την τελευταία αγωνιστική από τον Εθνικό ώστε να κατακτήσει το πρωτάθλημα, ενώ ο ΑΟΑΝ είναι υποχρεωμένος να κερδίσει στο Κερατσίνι, ώστε να αποφύγει τον υποβιβασμό!

Στα του παιχνιδιού, το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τον ΑΟΑΝ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και δύο καλές στιγμές με τον Φουκαράκη πρωταγωνιστή, ενώ ο Γιούχτας περιορίστηκε στα πρώτα 45′ λεπτά.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο ρυθμός του παιχνιδιού βελτιώθηκε, με τον ΑΟΑΝ να έχει ξανά καλές στιγμές με τον Μελισσόπουλο και τον Κουτούζο και εντέλει να βρίσκει το πολυπόθητο γκολ με τον Μάνο Φουκαράκη στο 80′!

Ο Γιούχτας, αντέδρασε και αρχικά προειδοποιήσε με τον Κίσσα στο 85′, με το γκολ της ισοφάρισης να έρχεται στο 90′ από τον Αντώνη Δασκαλάκη, ο οποίος γίνεται η «χρυσή αλλαγή» του Νίκου Σουργιά για ακόμα μία φορά μέσα στην σεζόν!

Το ματς:

1’ Ξεκίνησε η αναμέτρηση στον Άγιο Νικόλαο!

11’ Συμπληρώσαμε δέκα λεπτά παιχνιδιού, με τον ΑΟΑΝ να έχει μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς όμως κάποια φάση

22’ Μοιρασμένο το παιχνίδι, με κακό ρυθμό και χωρίς κάποια φάση μέχρι στιγμής

26’ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, σουτ του Φουκαράκη εκτός περιοχής περνάει άουτ η μπάλα

34’ Σέντρα Πλουσή, καρφωτή κεφαλιά Φουκαράκη, αποκρούει ο Χρήστου!

38’ Ο Νοκάι σέντραρε, διαμαρτυρήθηκε ότι η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Γελαδάρη, καμία υπόδειξη από τον διαιτητή.

45+1 Ημίχρονο στον Άγιο Νικόλαο, 0-0 το σκορ

46’ Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος!

52’ Σουτ Μελισσόπουλου εκτός περιοχής, δίπλα από το δεξί δοκάρι η μπάλα

67’ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΑΝ! Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μελισσόπουλου, δύσκολα σε κόρνερ ο Χρήστου. Από το κόρνερ, σουτ του Κουτούζου, ξανά σε κόρνερ ο Χρήστου!

71’ Λίγο νωρίτερα, δεν κατάφεραν να σκοράρουν μέσα στην αναμπουμπούλα Φουκαράκης και Κίτος, μία ακόμα καλή στιγμή για τον ΑΟΑΝ

80’ ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΑΝ! Σέντρα του Μαρκάκη, κεφαλιά του Μάνου Φουκαράκη και γκολ για τον ΑΟΑΝ, βάζει «φωτιά» στο Δημοτικό Στάδιο Αγίου Νικολάου!

85’ Επιτέλους απειλεί ο Γιούχτας! Εκτέλεση φάουλ Γκίνη, κεφαλιά Κίσσα από κοντά, σε κόρνερ ο Γιαγκιόζης!

90’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟΥΧΤΑ! Για ακόμα μία φορά στην σεζόν, ο Αντώνης Δασκαλάκης χτυπάει στα τελευταία λεπτά και ισοφαρίζει με όμορφη κεφαλιά σε 1-1!

90+3’ Τέλος στον Άγιο Νικόλαο, 1-1 το τελικό σκορ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟΑΝ (Α. Ανδρουλάκης): Γιαγκιόζης, Δολαψάκης, Πλουσής (56’ λ.τ. Μαρκάκης), Χυσι, Τσαναι, Φουκαράκης, Κίτος, Αλεξάκης (64’ Κουτούζος), Ζελιος, Νοκαι, Μελισσόπουλος

Γιούχτας (Ν. Σουργιάς): Χρήστου, Γελαδάρης, Τζανής, Γιαλούσης, Τουγλής, Αργκιλέσι, Νύκταρης (71΄Δασκαλάκης), Κίσσας, Γκίνη, Ροβίθης, Βρεττός (63’ Δωματάς)