Δεν «Χ»άρηκε κανείς στις Ασίτες

Δυνατό παιχνίδι έγινε στις Ασίτες ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Δαμάστα, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1 για την 10η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες διεξήχθη η αναμέτρηση στις Ασίτες, με το κρύο και τον άερα να επηρεάζει σημαντικά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων.

Στο 3ο λεπτό ο Κλαπάκης από την μικρή περιοχή πλάσαρε αλλά ο Χαραλαμπάκης απέκρουσε, στο 6ο λεπτό ο Βατσινάς σε τετ-α-τετ ανακόπηκε τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς, ενώ ο Τζουβάρας δέκα λεπτά αργότερα έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Έπειτα, οι Ασίτες να έχουν την στιγμή τους με τον Περογαμβράκη ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ από πλευράς Δαμάστας δύο σουτ των Κλαπάκη και Τζουβάρα δεν βρήκαν στόχο.

Στην πρώτη τους πολύ καλή στιγμή στην αναμέτρηση οι Ασίτες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Δημήτρη Αναστασάκη να κάνει το 1-0 στο 36ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής, που ήταν και σκορ ημιχρόνου!

Στην επάναληψη , οι φάσεις ήταν πιο περιορισμένες, με την Δαμάστα να έχει την υπεροχή των κινήσεων και να βρίσκει το γκολ που έψαχνε, με τον Τζουβάρα να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας και «κρέμασε» τον Χαραλαμπάκη για να ισοφάρισει σε 1-1!

Τρία λεπτά μετά, βαθιά μπάλα στην πλάτη της άμυνας, ο Δομοσίδης απέκρουσε με το χέρι εκτός περιοχής και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με τον Κοτζαδάκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα των Ασιτών και οι δύο ομάδες πίεσαν για να βρουν το γκολ της νίκης αλλά δεν το κατάφεραν, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ στις Ασίτες ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Ασίτες (Ζ. Αναστασάκης): Χαραλαμπάκης, Λαδιανός, Κοπιδάκης, Ζαρκαδούλας,  Μανωλιτσάκης, Αποστολάκης, Λιανδράκης, Αναστασάκης, Γκεγκόλλι, Κοτζαδάκης, Περογαμβράκης

Δαμάστα (Δ. Κόκκινος): Δομοσίδης, Αποστολάκης, Στρατηγάκης (65′ Στρατηγάκης), Κοκορέλιας (65′ Στρατήγης), Πεταλάκης, Κόκκινος, Ταμπάκης (87′ Μηναδάκης), Κοσμάς (87′ Κουτσοποδιώτης) , Βατσινάς (72′ Ροδουσάκης), Κλαπάκης, Τζουβάρας