Νίκησε και παρέμεινε στην κορυφή ο ΠΟΑ!

Νίκησε ο ΠΟΑ και παρέμεινε στην κορυφή

Ο ΠΟΑ επικράτησε με σκορ 0-2 στην έδρα των Ασιτών χάρις στα γκολ των Σφυρογιαννάκη και Κοντού και παρέμεινε  στην κορυφή.

Η ομάδα του Ατσαλένιου ήταν αυτή που έπρεπε να νικήσει κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα, όπως είναι οι Ασίτες, και έφυγε με το τρίποντο, που είχε ανάγκη.

Από την άλλη οι Ασίτες δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από ένα ούτως ή άλλως δύσκολο ματς και κοιτούν πλέον την συνέχεια και το επόμενο παιχνίδι καθώς βρίσκονται σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τον ΠΟΑ ήρθε στο 11′ μετά από σέντρα από τον Ρουμπάκη και κεφαλιά του Αρμόα με τον τερματοφύλακα των Ασιτών να κάνει μία μεγάλη απόκρουση και να διατηρεί το 0-0.

Στην συνέχεια είδαμε δύο ακόμη κλασσικές ευκαιρίες για την ομάδα του ΠΟΑ, αρχικά στο 22′ όταν ο Κεφαλούκος βρέθηκε σε  θέση τετ-α-τετ, όμως νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των Ασιτών και στο 28′ όταν ο Παπασπύρος από πολύ καλή θέση πλάσαρε αλλά αδύναμα και μπλόκαρε ο Χαραλαμπάκης.

Τελικά το γκολ για την ομάδα του Ατσαλένιου ήρθε στο 34′ με τον Σφυρογιαννάκη!

Με πλασέ του Σφυρογιάννακη εντός περιοχής έπειτα από τελική πάσα του Κεφαλούκου, η ομάδα του Ατσαλένιου πήρε το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους με το 0-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΠΟΑ συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί φάσεις, όμως δεν κατάφερνε να πετύχει το δεύτερο τέρμα που θα του έδινε περισσότερη ασφάλεια.

Τελικά το 0-2 ήρθε στο 90′ με σκόρερ τον Κοντό για την ομάδα του Ατσαλένιου!

Ωραία ενέργεια από τον Σφυρογιάννακη, μοίρασε στον Κοντό, ο οποίος σούταρε εύστοχα κάνοντας το 0-2, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα με τον ΠΟΑ να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ασίτες: Χαραλαμπάκης, Μανωλιτσάκης, Κοπιδάκης, Ρουμπάκης Κ., Κάββαλος, Ζαρκαδούλας, Ρουμπάκης Ε. (79′ Λιανδράκης), Σταματάκης (69′ Γιαννακόπουλος), Αναστασάκης, Κοτζαδάκης, Γκεγκόλλι (60′ Κοζορώνης)

ΠΟΑ: Ρουμπάκης, Νηστικάκης, Δαμιανάκης, Ρουμπάκης, Παπασπύρος, Κεφαλούκος (85′ Κοντός), Αρμόα, Σφυρογιαννάκης, Βοργιάς (88′ Σκουλάς), Κασσωτάκης, Ικεότσα