Σπουδαία νίκη για Βόνη μετά από ματσάρα κόντρα στον Ανθεστίωνα!

Φοβερό και τρομερό παιχνίδι στις Αγ. Παρασκιές με νικήτρια την Βόνη

Μετά από ένα φανταστικό παιχνίδι η Βόνη κατάφερε να φτάσει σε μία πολύ μεγάλη επικράτηση με σκορ 3-2 του Ανθεστίωνα εντός έδρας!

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Θραψανού είχε τις μεγάλες φάσεις, είχε δοκάρι, όμως η Βόνη πήρε το προβάδισμα με τον Ζερβάκη.

Στην επανάληψη ο Ανθεστίωνας είχε δύο ακόμη δοκάρια, ισοφάρισε με πέναλτι του Σεραφειμίδη, όμως είδε και πάλι την Βόνη να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με τον Κόκκινο.

Η ομάδα του Θραψανού δεν τα παράτησε ισοφάρισε εκ νέου με τον Λυδάκη, όμως την τελευταία κουβέντα την είπαν οι γηπεδούχοι και με τον Παπακώστα πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές μετά από αποβολή του Πλαϊτάκη στις καθυστερήσεις, ενώ διαμαρτύρονται ότι υπάρχει οφσάιντ στην αρχή της φάσης του 2-1.

Στο 4′ είδαμε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς και άνηκε στον Ανθεστίωνα με τον Λυδάκη να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ένα λεπτό μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο Σεραφειμίδης απείλησε εκ νέου για τον Ανθεστίωνα με το πλασέ του μέσα από την μεγάλη περιοχή να σταματάει στο δοκάρι!

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία ακόμη μεγάλη στιγμή με τον Μπερνίκου να βγαίνει τετ-α-τετ, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Σκαρβελάκης!

Στο 35′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Χρηστάκη, έπιασε την κεφαλιά ο Λυδάκης, όμως απέκρουσε με γροθιές ο Δροσατακης.

Στο 43′ παρά τις ευκαιρίες του Ανθεστίωνα, η Βόνη ήταν η ομάδα που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα!

Μετά εκτέλεση φάουλ του Κόκκινου και ασθενή απόκρουση του Χρονάκη, ο Ζερβάκης με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα  για το 1-0 της Βόνης, που αποτέλεσε και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ευκαιρία για τον Ανθεστιωνα με το… καλημέρα στην επανάληψη όταν από δεξιά μπήκε ο Σεραφειμίδης, έκοψε την μπάλα στην μικρή περιοχή, όπου ο Μπερνίκου με προβολή δεν θα καταφέρει να την στείλει στα δίχτυα καθώς ο Μουρτζάκης απομάκρυνε σωτήρια πάνω στην γραμμή.

Στο 54′ είχαμε διπλό δοκάρι στην ίδια φάση για τον Ανθεστίωνα!

Σουτ του Σεραφειμίδη στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά νέο σουτ στον αέρα από τον Φωτόπουλο με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι!

Δύο λεπτά αργότερα ο Λυδάκης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Σκαρβελάκη!

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σεραφειμίδης στο 58′ και έφερε το ματς στα ίσα!

Στο 76′ ο Ζερβάκης προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Χρονάκη, ο οποίος απέκρουσε, σε αυτή την φάση είχαμε φωνές από τον Ανθεστίωνα ότι υπήρχε οφσάιντ, και στην επαναφορά ο Παπακώστας “έσπασε” την μπάλα για τον Κόκκινο, ο οποίος πλάσαρε και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1 της Βόνης!

Ο Ανθεστίωνας δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη και έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με τον Λυδάκη στο 87′!

Μετά από μπαλιά του Τρουλακη, ο Λυδάκης με σουτ από πλάγια θέση θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι, εκείνη θα πάρει περίεργα φάλτσα και θα τελικά θα καταλήξει στα δίχτυα για το 2-2!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Βόνη πλησίασε στο 3-2 όταν μετά από ωραία πάσα του Παπακώστα, ο Σωμαρακης θα πλασάρει μέσα από την περιοχή, όμως απέκρουσε ο Χρονάκης και κράτησε το 2-2!

Οι γηπεδούχοι όμως έδειξαν αποφασισμένοι και έφτασαν στο τρίτο τους προβάδισμα στο ματς στο 90′ με τον Παπακώστα!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σωμαράκη με γυριστή κεφαλιά ο Παπακώστας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 3-2!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χρηστάκης ανέλαβε μια εκτέλεση φάουλ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πλαϊτάκης αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές για τα εναπομείναντα λεπτά.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Βόνη πανηγύρισε μία σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο που πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς.

Βόνη: Δροσατάκης, Σφακιανάκης (69′ Αλεξίου), Μουρτζάκης, Μυρωδιάς (84′ Γριβάκης), Δαγκωνάκης, Παπαγγελής (46′ Παπακώστας), Ζερβάκης, Καλογερίδης (63′ Σωμαράκης), Κόκκινος (84′ Βερυκοκίδης), Σκαρβελάκης, Σταυρακάκης

Ανθεστίων: Χρονάκης, Χότζα (82′ Μελαδάκης), Ανυφαντάκης (46′ Σαριδάκης), Πλαϊτάκης, Κουρίνος, Χρηστάκης, Τρουλάκης, Σεραφειμίδης, Φωτόπουλος (78′ Χατζάκης), Λυδάκης, Μπερνίκου