Κύπελλο ΕΠΣΗ: Εύκολη νίκη – πρόκριση για τον ανώτερο Πόρο

Δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Βόνης ο Πόρος

Με δύο γκολ από το πρώτο τέταρτο και άλλα τρία τέρματα στην επανάληψη ο Πόρος επικράτησε με σκορ 0-5 της Βόνης και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Ριζάκης, Πολ, Πακουφάκης και Πύλιος, ενώ από πλευράς Βόνης δεν είδαμε κάποιο τέρμα με τις σημαντικές απουσίες που είχε η ομάδα του Απόστολου Παπακώστα να μην της δίνουν την δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι κόντρα σε έναν αντίπαλο ανώτερης κατηγορίας, όπως ο Πόρος.

Ο Πόρος με το καλημέρα άνοιξε το σκορ με τον Ριζάκη μόλις στο 3′!

Λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου κα πιο συγκεκριμένα στο 13′ ο Πόρος έκανε δύο τα τέρματα του με σκόρερ τον Πολ!

Στην συνέχεια μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2.

Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου στην επανάληψη ο Πόρος έφτασε και σε τρίτο γκολ με σκόρερ τον Πακουφάκη, αυτό ήταν και το ωραιότερο γκολ του παιχνιδιού καθώς τελείωσε πολύ όμορφα την φάση ο παίκτης των φιλοξενούμενων.

Στο 63′ ο Πύλιος έγραψε και εκείνος το όνομα του στην λίστα των σκόρερ διαμορφώνοντας το 0-4 για τον Πόρο.

Δώδεκα λεπτά αργότερα ήρθε και το πέμπτο γκολ για τους φιλοξενούμενους και μάλιστα ήταν αυτογκόλ μετά από γύρισμα του Σένκα.

Στο 79′ ο Πόρος είχε και δοκάρι με τον Γκρούθουσεν να κάνει μία βολίδα και την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να σκάει στην συνέχεια στο έδαφος χωρίς όμως να περάσει την γραμμή!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του ματς με το 0-5 να μένει μέχρι το τέλος και τον Πόρο να πανηγυρίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Βόνη: Λάμπρου, Βερυκοκίδης, Μουρτζάκης (67′ Κόκκινος), Αλεξίου, Μυρωδιάς (46′ Κεραλάκης), Κουκάκης (46′ Λουλάκης), Γριβάκης, Κιοστεράκης, Δαγκωνάκης (61′ Καναβάκης), Παπαγγελής, Σταυρακάκης (75′ Στεφανάκης)

Πόρος: Ιατράκης, Σημαιάκης (61′ Νάκας), Ρηγόπουλος, Τουτουδάκης, Πολ, Γροσδάνης, Αγριμάκης (67′ Σένκα), Πύλιος, Γκρούθουσεν, Ριζάκης (46′ Φρρόκου), Πακιουφάκης (61′ Μέμμος)