Επίδειξη δύναμης από τον Γιούχτα και εμφατική νίκη – πρόκριση!

Κυριάρχησε από την αρχή και πήρε μία εύκολη νίκη – πρόκριση με μεγάλο σκορ ο Γιούχτα κόντρα στην Αετό Ανωγείων

Οι δύο κατηγορίες διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες φάνηκαν από την αρχή της αναμέτρησης με τον Γιούχτα να πατάει γκάζι και να μην το αφήνει καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία άνετη και ευρεία νίκη κόντρα στον Αετό Ανωγείων με το τελικό σκορ να σταματάει στο 0-7.

Πρωταγωνιστές για τους Αρχανιώτες ήταν ο Αζίζι που σημείωσε χατ-τρικ, ο Κόκκινος που πέτυχε δύο τέρματα καθώς και ο Κοντογιάννης που μοίρασε δύο ασίστ.

Ο Αετός Ανωγείων όσο και να προσπάθησε από την πλευρά του υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου του χωρίς να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός.

Ο Γιούχτας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2′ έκανε το 0-1 με σκόρερ τον Αζίζι!

Στο 6′ ο Αζίζι άγγιξε και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, όμως ο Αντουλιδάκης του είπε όχι σε τετ-α-τετ μετά από κάθετη πάσα που πήρε από τον Τσαμαντιώτη.

Τελικά το 0-2 για την ομάδα των Αρχανών ήρθε και πάλι από τον μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά τον Αζίζι, ο οποίος με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κοντογιάννη έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στον Γιούχτα!

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 16′ ο Γιούχτας έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Κόκκινο αυτή την φορά να χρίζεται σκόρερ με λόμπα μετά από νέα ασίστ του Κοντογιάννη.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν ψάχνοντας και άλλα τέρματα και απείλησαν δύο φορές στα επόμενα δύο λεπτά με τον Κοντογιάννη ισάριθμες αλλά το πρώτο σουτ του από κοντά κατέληξε λίγο έξω και το δεύτερο αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του Αετού.

Στο 21′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν τέσσερα τα τέρματα τους με τον Αζίζι να κάνει χατ-τρικ με σέντρα-σουτ καθώς ο Κόκκινος που κινήθηκε προς την πορεία της μπάλα δεν κατάφερε να την βρει και να πιστωθεί εκείνος το τέρμα.

Οι φάσεις δεν σταμάτησαν ούτε στο 0-4 για τον Γιούχτα με τους Κίσσα και Κόκκινο να απειλούν από κοντά σε δύο περιπτωσεις μέσα σε ένα λεπτό!

Η πρώτη υποψία φάσεις από πλευράς Αετού ήρθε με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού όταν το σουτ του Κανταρτζή σταμάτησε στα σώματα.

Στο 40′ ο Κόκκινος έκανε το 0-5 μετά από βαθιά μπαλιά του Τουγλή!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους που βρήκε τον Γιούχτα να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος και να πετυχαίνει πέντε τέρματα, ουσιαστικά καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση.

Στο 48′ υπήρξε αδράνεια στην άμυνα του Γιούχτα, όμως δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί ο Κανταρτζής για τον Αετό.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε έκτο τέρμα με σκόρερ τον Κίσσα στο 59′, ενώ στο 67′ ο Κορνηλάκης έγραψε το 0-7!

Στα τελευταία λεπτά και μετά το έβδομο τέρμα του Γιούχτα ο ρυθμός έπεσε αισθητά με το 0-7 να μην αλλάζει μέχρι το τέλος και τον Γιούχτα να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Αετός Ανωγείων: Ανταλουδάκης, Χαλκιαδάκης (38′ Ξυλούρης), Κονιός Γ., Κονιός Α., Σπαχής, Δεληγιαννίδης, Κανταρτζής, Καστρινός, Κεφαλογιάννης (80′ Δρακούλης), Κερκέζος, Κολιοραδάκης

Γιούχτας: Καπετανάκης, Στακάκης, Τουγλής, Ρουσσάκης, Λογοθέτης, Κοντογιάννης, Κίσσας, Τσαμαντιώτης, Κόκκινος, Αζίζι (46′ Κορνηλάκης), Δασκαλάκης (65′ Ψαρράς)