Γυναικείο Ποδόσφαιρο: Δεν τα κατάφερε η Ρ.Ε.Α απέναντι στον ΠΑΟΚ (2-0)- Η Βαθμολογία

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Ρ.Ε.Α. στο γήπεδο των Νέων Επιβατών από τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, για τη 16η αγωνιστική της Women’s Football League.

Η ομάδα του Ρεθύμνου πάλεψε στα ίσια απέναντι στην εξαιρετικά ποιοτική ομάδα του ΠΑΟΚ. Οι παίκτριες του Στ. Κοζανίδη προσπάθησαν και δεν άφησαν τις γηπεδούχες να απειλήσουν, ενώ στην πρώτη τους ευκαιρία έκαναν το 1-0 με τη Χέλμβαλ στο 25ο λεπτό.

Στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τον τρόπο για να ισοφαρίσουν, με τη Σολίς να απειλεί στο 29’, η οποία δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα με το κεφάλι από κοντά και να τη στείλει στα δίχτυα. Στο 69’ ήρθε το 2ο γκολ για τις γηπεδούχες με τη Βαρδαλή σκοράρει για το 2-0.

Παρ’ όλα αυτά, οι Ρεθυμνιώτισσες δεν τα παράτησαν, με τις Μαρκουτσά, Σολίς και Κοτσάκι να μην καταφέρνουν να μειώσουν στο σκορ.

Η ομάδα του Στ. Κοζανίδη  θα επιστρέψει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις στις 3 Μαρτίου, όπου θα αντιμετωπίσει την Ολυμπιάδα Υμηττού στο γήπεδο της Σοχώρας.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

9’ Η Βαρδαλή βρέθηκε μέσα στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
15’ Η Βαρδαλή εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, με τη Μανουκαράκη να πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση παραχωρώντας κόρνερ.
17’ Η Μαρκουτσά επιχείρησε το σουτ από μεγάλη απόσταση, με τη Νόιχάους να μπλοκάρει.
25’ Η Μήτκου από αριστερά μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, έβγαλε τη σέντρα, με τη Χέλμβαλ να σκοράρει με κεφαλιά από κοντά για το 1-0.
29’ Η Δαφέρμου εκτέλεσε το μακρινό φάουλ, με τη Σολίς να μην μπορεί να βρει την μπάλα από κοντά για να τη στείλει στα δίχτυα.
56’ Η Χέλμβαλ μπήκε στην περιοχή και σούταρε από αριστερά, με τη Μανουκαράκη να μπλοκάρει.
66’ Η Μήτκου εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
68’ Η Σολίς έκανε τη στραβοκλωτσιά μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τη Μανουκαράκη να επέμβει και να στείλει την μπάλα σε κόρνερ.
69’ Η Βαρδαλή εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.
75’ Μεγάλη ευκαιρία για τη ΡΕΑ, με τη Σιράζι να πετάει στον κενό χώρο την μπάλα στη Δαφέρμου, η οποία με προβολή δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τη Νόιχαους να μπλοκάρει με δύο προσπάθειες.
87’ Η Κοτσάκι σούταρε από μακριά, με τη Νόιχάους να μπλοκάρει.
90’ Η Σολίς μέσα στη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να σουτάρει, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ.

ΠΑΟΚ (Θ. Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Γκούνη, Φεραντάνς, Κοσκερίδου ()57’ Παπαδοπούλου, Μήτκου, Στράντζαλη (84’ Τζουρτζεβιτς), Χαλατσογιάννη (40’ λ.τ. Γιοβάνη), Βαρδαλή (4’ Αργυρίου), Γιαννακά, Ακίντα (84’ Κιουρεξίδου), Χέλμβαλ.

ΡΕΑ (Σ. Κοζανίδης): Μανουκαράκη, Κοτσάκι, Βορριά (88’ Δημισκίδου), Σολίς, Μαρκουτσά (70 Τσικουδάκη), Μπράμε, Μπασούρη (46’ Σιράζι), Ματέους, Γκάτσου, Δαφέρμου (70’ Παντερή), Χατζηγιαννίδου.

Τα αποτελέσματα

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής στην Α΄Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών:

Ελπίδες Καρδίτσας – ΓΠΟ Καστοριάς 0-2

Η βαθμολογία – 16η αγωνιστική (σε παρένθεση τα αποτελέσματα, τα γκολ και οι αγώνες):

1. ΠΑΟΚ 48 (16-0-0) (53-4) (16)
2. Παναθηναϊκός 37 (12-1-3) (46-11) (16)
3. ΟΦΗ 36 (12-0-3) (31-10) (15)
4. ΑΟ ΡΕΑ 27 (8-3-5) (32-17) (16)
5. Αστέρας Τρίπολης 25 (7-4-4) (32-14) (15)
6. ΑΕΚ 25 (7-4-4) (21-8) (15)
7. ΘΕΟΝΗ ΑΟ Τρίκαλα 2011 23 (7-2-7) (29-19) (16)
8. Νέες Ατρομήτου 22 (7-1-8) (24-34) (16)
9. ΑΕΛ 18 (4-6-5) (13-22) (15)
10. ΓΠΟ Καστοριάς 16 (4-4-7) (19-25) (15)
11. Βόλος 2004 14 (4-2-10) (16-35) (16)
12. Ολυμπιάδα Υμηττού 11 (3-2-11) (17-36) (16)
13. Σειρήνες Γρεβενών 8 (2-2-11) (11-37) (15)
14. Ελπίδες Καρδίτσας 1 (0-1-15) (5-77) (16)

Εκκρεμούν οι αγώνες: Σειρήνες Γρεβενών – Αστέρας Τρίπολης, ΟΦΗ – ΑΕΚ, ΓΠΟ Καστοριάς – ΑΕΛ (12η αγωνιστική).