Γυναικείο Ποδόσφαιρο: Λευκή ισοπαλία στο κρητικό ντέρμπι της ΡΕΑ με τον ΟΦΗ

Ισόπαλο 0-0 έληξε το κρητικό ντέρμπι ανάμεσα στη Ρεθυμνιακή Ένωση Αθλητών και τον ΟΦΗ που διεξήχθη την Κυριακή το μεσημέρι στο γήπεδο της Σοχώρας για την 8η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α΄Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό και είχε λιγοστές φάσεις στις δύο εστίες με τον ΟΦΗ όμως να καταγράφει τις σημαντικότερες αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να πάρει πέρα από τη νίκη και την αναρρίχηση στη 2η θέση και μια άτυπη ρεβάνς από την ήττα στον πρώτο γύρο με από την ΡΕΑ με 1-2

Ο ΟΦΗ άγγιξε το 0-1 στο 38΄με το σουτ της Τριβυζάκη έξω από την περιοχή να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της Κούντου, ενώ στο 72΄ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι με την Χαμαλίδου αλλά η ίδια η παίκτρια που ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών έστειλε την μπάλα άουτ χάνοντας έτσι μια μεγάλη ευκαιρία να χαρίσει στην ομάδα της το πολύτιμο τρίποντο της νίκης

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
9’ Η Μαρκουτσά απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά, με την μπάλα να περνάει άουτ.
18’ Η Ριμπάνσκα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
20’ Η Ριμπάνσκα έκανε το μακρινό σουτ με την Κούντου να αποκρούει.
24’ Η Μαρκουτσά εκτέλεσε το κόρνερ, με την Μπετανκούρ από τη μικρή περιοχή να αστοχεί με κεφαλιά.
26’ Σουτ της Δαφέρμου, η μπάλα πέρασε άουτ.
39’ Η Τριβυζάκη σούταρε από μακριά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.
47’ Η Εράσο έβγαλε εξαιρετική συρτή σέντρα από αριστερά, με την Κουτρή να σουτάρει αδύναμα πάνω στην Ζαχαρίου.
53’ Η Δαφέρμου σούταρε με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
55’ Η Δαφέρμου έκανε το σουτ, η Ζαχαρίου απέκρουσε αδύναμα, με την Κιαχίδου να σουτάρει από τα 3 μέτρα και δεξιά, με τη Ζαχαρίου να αποκρούει σε κόρνερ σωτήρια, στην καλύτερη φάση του ματς.
63’ Η Τριβυζάκη σούταρε άουτ.
72’ Η Βορριά ανέτρεψε την Χαμαλίδου μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι.
73’ Η Χαμαλίδου εκτέλεσε το πέναλτι, με την μπάλα να περνάει συρτά άουτ.
75’ Η Μπετανκούρ από αριστερά σουτάρει μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.
82’ Η Δαφέρμου εκτέλεσε το φάουλ, με την αμυντικό του ΟΦΗ να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
85’ Η Καραμπέλοβα σούταρε από δεξιά, με την Κούντου να αποκρούει σε κόρνερ.
87’ Η Καραμπέλοβα ανάγκασε την Κούντου να αποκρούσει σε δυνατό σουτ από δεξιά.
Ρ.Ε.Α. (Ν. Κυριακόπουλος – Α. Πλατής): Κούντου, Κοτσάκι, Σμιλίκοβιτς, Κιαχίδου, Βορριά (86’ Μανωλίτση), Δαφέρμου, Μπετανκούρ, Μαρκουτσά (66’ Μπράμε), Κουτρή, Εράσο, Χατζηγιαννίδου.

ΟΦΗ: Ζαχαρίου, Κυδωνάκη, Πατερνά, Παπακωνσταντή, Κουκουλάκη, Πέϊου, Καραλουκά, Τριβυζάκη, Χαμαλίδου, Καλαμπέροβα, Ριμπάνσκα

Έπαιξαν και οι: Σηφάκη, Αραβιάκη