Γυναικείο Ποδόσφαιρο: Πρώτη νίκη με τριάρα στην Καρδίτσα για την Ρ.Ε.Α (0-3)

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Ρ.Ε.Α. από το Δημοτικό γήπεδο Καρδίτσας, κερδίζοντας με το εμφατικό 3-0 τις Ελπίδες, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Women’s Football League.

Το όμορφο ποδόσφαιρο με την ουσία συνδύασαν οι ποδοσφαιρίστριες της Ρεθυμνιώτικης ομάδας, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της αγωνιστικής χρονιάς 2023-24. Οι παίκτριες του Ν. Κυριακόπουλου κατάφεραν να κυριαρχήσουν και να πάρουν από νωρίς ξεκάθαρο προβάδισμα, κάνοντας εύκολο το έργο τους στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα, η Μαρκουτσά άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα για φέτος, στο 19ο λεπτό, ενώ στο 30’ σκόραρε και η Ματέους για το 0-2, το οποίο ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου. Το 0-3 της Κοτσάκι από το 51ο λεπτό, ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη υπέρ της ομάδας του Ρεθύμνου, .

Η Ρεθυμνιακή Ένωση Αθλητών την Κυριακή 22 Οκτωβρίου θα αντιμετωπίσει τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Σοχώρας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

7’ Μεγάλη ευκαιρία με την Παντερή, η οποία με ωραία κούρσα από δεξιά έπιασε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι.
19’ ΓΚΟΛ! Η Μαρκουτσά εκμεταλλεύτηκε τις καραμπόλες μέσα στην περιοχή και από κοντά έκανε το 0-1.
20’ Η Παντερή απείλησε ξανά από δεξιά, με το σουτ της να περνάει ελάχιστα άουτ.
29’ Σουτ της Κοτσάκι έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.
30’ ΓΚΟΛ! Η Ματέους έκανε την κούρσα από αριστερά, επιχείρησε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να «καρφώνεται» στη γωνία για το 0-2.
37’ Σουτ της Παντερή από το ύψος του πέναλτι, με την αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούσει σωτήρια.
42’ Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, με την Μπράμε να μην τα καταφέρνει στο σουτ που επιχείρησε.
45+’ Η ομάδα μας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι υπέρ της Ματέτους, με τον διαιτητή να καταλογίζει επιθετικό φάουλ.
51’ ΓΚΟΛ! Η Μπράμε βρήκε υπέροχα την Κοτσάκι, με την τελευταία να σουτάρει από πλάγια θέση και να κάνει το 0-3.
69’ Όμορφη επέμβαση της Μανουκαράκη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ της Σαμψών.
76’ Η Κοτσάκι πάσαρε στην Ματέους στον κενό χώρο, αλλά το σουτ της πέρασε ελάχιστα άουτ.
79’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ της Εράσο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ρ.Ε.Α. (Ν. Κυριακόπουλος – Α. Πλατής): Μανουκαράκη, Κοτσάκι, Βορριά, Σολίς, Παντερή (59’ Κελαϊδή), Εράσο, Μαρκουτσά (68’ Δημισκίδου), Μπράμε, Ματέους, Γκάτσου (80’ Αλεξάκη), Δαφέρμου (80’ Μεργέμογλου).