Τις χαμένες ευκαιρίες η Δαμάστα, την νίκη ο Ρωμανός!

Με νίκη κατάφερε να κλείσει το 2022 ο Ρωμανός, περνώντας με 0-1 από την Δαμάστα για την 12η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Σε δύσκολες καιρικές συνθήκες διεξήχθη το παιχνίδι στην Δαμάστα, καθώς το κρύο δυσκόλευε κατά πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Πολλές χαμένες φάσεις για τους γηπεδούχους, με τον Ρωμανό να διαχειρίζεται άριστα το υπέρ του σκορ και να φεύγει με τους τρεις βαθμούς.

Πρώτη καλή στιγμή στο 7ο λεπτό, με τον Κλαπάκη να πασάρει κάθετα στον Ταμπάκη, ο οποίος σούταρε αουτ από πλεονεκτική θέση.

Στο 12ο λεπτό, ο Νοδαράκης δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας, με το «κρέμασμα» που επεδίωξε να το προλαβαίνει ο κίπερ της Δαμάστας.

Με την συμπλήρωση 15 λεπτών, λάθος στην άμυνα του Ρωμανου, σέντρα σουτ Ταμπάκη, η μπαλα περνάει παράλληλα και πλάγιο.

Στο 26ο λεπτό, ο Ρωμανός άνοιξε το σκορ, με τον Βιτώρο να νικάει τον Ροδουσάκη με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τα τριάντα μέτρα, κάνοντας το 0-1!

Η Δαμάστα ανέβασε τις γραμμές της για να πετύχει άμεσα γκολ, και έχασε τις ευκαιρίες για να το καταφέρει. Αρχικά, ο Τζουβάρας από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Αμπράμοβ στο 30′, ενώ στο 38′ η σέντρα σουτ του Αποστολάκη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, έπειτα από κόρνερ, ο Τζουβάρας πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ανυφαντάκης έδιωξε πάνω στην γραμμή, διατηρώντας το 0-1 υπέρ της ομάδας του!

Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη στο 52′, με τον Αποστολάκη να συγκλίνει και να πλασάρει άουτ, με την Δαμάστα να συνεχίζει να ασκεί πίεση στον Ρωμανό και να αγγίζει το γκολ, αλλά ο Αμπράμοβ πρόλαβε τον Ρουμπάκη πριν αυτός σουτάρει στο 58′..

Με τους «μπλε» να έχουν ανεβάσει τις γραμμές τους, ο Ρωμανός βρήκε χώρο στις αντεπιθέσεις, χάνοντας κάποιες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα του.

Αρχικά, στο 68′ ο Αρχοντάκης νικήθηκε από τον Ροδουσάκη, ενώ ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα σούταρε άουτ.

Ένα φάουλ του Βατσινά στιγμές αργότερα βρήκε στο τοίχος, με τον ίδιο στην επαναφορά να σουτάρει ψηλά, έπειτα από πάσα του Βιτώρου.

Στο 81ο λεπτό, μεγάλη μπαλιά από τον Πεταλάκη, ο Στρατήγης βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το ανάποδο ψαλίδι, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 84ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από πάσα του Βατσινά βρέθηκε μόνος του με τον Αμπράμοβ, αλλά σούταρε άουτ.

Μέχρι να λήξει το παιχνίδι, δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Στρατηγάκη πέρασαν άουτ, με τον Ρωμανό να παίρνει τους τρεις βαθμούς και να κάνει… Καλά Χριστουγεννα!

Δαμάστα (Δ. Κόκκινος): Ροδουσάκης, Χαραλαμπάκης (80′ Μυφτάρι), Αποστολάκης, Πεταλάκης, Κοκορέλιας (60′ Ρουμπάκης), Κουτσοποδιώτης (60′ Κοσμάς), Κόκκινος, Ταμπάκης (60′ Στρατηγάκης), Βατσινάς, Κλαπάκης (80′ Στρατήγης), Τζουβάρας

Ρωμανός (Κ. Ταβλαδωράκης): Αμπράμοβ, Παρτάλης, Ανυφαντάκης, Παχάκης, Μόντι, Μαυρομάτης, Αρχοντάκης (87′ Λαζανάκης), Βιτώρος, Ζαμίδης, Καρασμανάκης (38′ λ.τ. Κιουπάκης), Κρανιωτάκης (90′ Σαβουϊδάκης)