Δικαιώθηκε στο τέλος στη “λίμνη” του Μαρτινέγκο ο Εργοτέλης κόντρα στην Ολυμπιάδα (3-1)

Σε ένα ματς όπου έγινε κάτω από απαγορευτικές συνθήκες στο Μαρτινέγκο που θύμιζε περισσότερο λίμνη παρά αγωνιστικό χώρο ο Εργοτέλης έστω και με δύο γκολ στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 από την Ολυμπιάδα Υμηττού σε ματς για την 10η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α΄Εθνικής Γυναικών

Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Εργοτέλη στο 13΄όταν μετά απο εκτέλεση κόρνερ της Κατωπόδη οι παίκτριες του Εργοτέλη στην προσπάθεια τους να απομακρύνουν την μπάλα την έστειλαν στα δίχτυα της Γιαννακούλη

Η ομάδα του Ανδρέα Ξυδάκη όμως απάντησε άμεσα στο τέρμα της φιλοξενούμενης ομάδας καθώς στο 21΄κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 όταν μετά απο φάση διαρκείας στα καρέ της Πεταλωτή η μπάλα πήγε στη Ζέρβα που με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-1

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο 45΄η Ολυμπιάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 σε σουτ της Κατωπόδη που πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Εργοτέλης θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα στο σκορ αν η Τζόνσον έκανε καλύτερο πλασέ στο τετ α τετ με την τερματοφύλακα της φιλοξενούμενης ομάδας

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τις “κιτρινόμαυρες” που κυνήγησαν ένα δεύτερο γκολ σε ένα γήπεδο βούρκο και το βρήκαν στο 81΄όταν μετά από εκτέλεση φάουλ της Ζέρβα η Πεταλωτή έκανε ασταθή απόκρουση με την Νεφρού να παίρνει το ριμπάουντ και με κοντινή προβολή σε κενό τέρμα να κάνει το 2-1

Ο Εργοτέλης σφράγισε τη νίκη του στο 90 όταν η Τζόνσον εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ίδια στο 89΄και διαμόρφωσε το τελικό 3-1

Εργοτέλης: Γιαννακούλη, Ξυλούρη (90΄Γουνάκη), Ζέρβα, Φανουράκη, Σιδηρά, Δρακωνάκη (90΄Σαριδάκη), Μπράουν, Νεφρού, Ραπάνη, Τζόνσον, Μολίν

Ολυμπιάδα Υμηττού: Πεταλωτή, Μπαδά, Ξέρα, Αργυριάδη, Μπερτσιά, Καραγιάννη, Ίβιτς (61΄Γαγάρα), Λάγιου, Βενιαμίν, Κατωποδη, Χατζηδιαμαντή (78΄Αργυρού)

Πηγή φωτογραφίας: Στέφανος Ραπάνης- Image Services