Ελλοπιακός – ΠΟΑ: Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε με 2-1

Την ήττα με 2-1 από τον Ελλοπιακό εκτός έδρας στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ΄Εθνικής γνώρισε την Κυριακή το μεσημέρι ο ΠΟΑ.

Η ομάδα του Ατσαλένιου βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος με γκολ των Μπρούνο στο 22΄και Χατζηλάμπρου στο 45΄, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη από τον αντίπαλο της μείωσε το σκορ στο 74΄με τον Γιακουμάκη πίεσε για την ισοφάριση στη συνέχεια αλλά τελικά δεν τα κατάφερε χάνοντας με 2-1 το παιχνίδι.

Ο ΠΟΑ ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με το μακρινό σουτ του Κερμενίδη στο 5΄να φεύγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κυριαζή, Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ελλοπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπρούνο με τον Καβουσάκη να του λέει όχι στην κοντινή προβολή που έκανε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Ο Μπρούνο απείλησε εκ νέου με αξιώσεις την εστία του ΠΟΑ στο 16΄όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε απεκρούστηκε σε κόρνερ απο τον Καβουσάκη. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που έκανε και το 1-0 στο 22΄για τους γηπεδούχους με μια σέντρα σουτ που έκανε από πλάγια δεξιά με τη μπάλα να περνάει απ΄όλα τα σώματα και να καταλήγει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Καβουσάκη.

Στο 40΄ο ΠΟΑ διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι όταν ο Κερμενίδης έσκαψε ωραία τη μπάλα στο Νύκταρη μέσα στην περιοχή ο τερματοφύλακας Κυριαζής βγήκε να αποκρούσει αλλά είχε επαφή με τον παίκτη του ΠΟΑ που έπεσε στο έδαφος με τον διαιτητή να μην δίνει την παράβαση.

Στο 45΄σε μια ανύποπτη φάση ο Χατζηλάμπρου πήρε τη μπάλα πέρασε και τον Καβουσάκη και έγραψε το 2-0 για την γηπεδούχο ομάδα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΟΑ να πιέζει για να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο 47΄σε σουτ του Σφυρογιαννάκη και στο 60΄με κεφαλιά εξ΄επαφής του Μέμμου που απέκρουσε πολύ δύσκολα ο τερματοφύλακας Κυριαζής του Ελλοπιακού.

Στο 74΄ο ΠΟΑ μείωσε σε 2-1 με σκόρερ τον Μέμμο με το γκολ που σημείωσε όμως να ακυρώνεται ως οφσαϊντ. Στο 77΄η υπεροχή του ΠΟΑ καρποφώρησε με τον Γιακουμάκη να μειώνει σε 2-1 με κοντινό πλασέ μετά από ωραία ασίστ του Μέμμου.

Ο ΠΟΑ πίεσε μέχρι το τέλος για να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά δεν τα κατάφερε πληρώνοντας κυρίως το κακό πρώτο ημίχρονο του.

Ελλοπιακός: Kυριαζής, Παπαγεωργίου, Χασάι, Τσέλος, Βιεννάς, Μάκου (92΄Σατζούκου), Ρισβάνης, Μεγάλος (64΄Καλαμπόκας), Χατζηλάμπρος, Ριζάι (74΄Σπανός), Μπρούνο.

ΠΟΑ: Kαβουσάκης, Καλαϊτζάκης (59΄Ψαρράς), Κασσωτάκης, Δαμιανάκης, Χαρίτος, Κερμενίδης, Χατζηανδρέου (59΄Μέμμος), Βοριάς, Νύκταρης, Παχής, Σφυρογιαννάκης (59΄Γιακουμάκης).