Ανατροπή στην ανατροπή και μεγάλο «διπλό» για τον Ανθεστίων στο Μαρτινέγκο!

Στην δεύτερη θέση της Α1 ΕΠΣΗ «σκαρφάλωσε» ο Ανθεστίων με την ομάδα του Βασίλη Πλεσίτη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στο Μαρτινέγκο και να επικρατεί του Εργοτέλη με το εντυπωσιακό 2-4!

Δυναμικό ξεκίνημα για την ομάδα του Βασίλη Πλεσίτη στην αναμέτρηση, η οποία προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ με Μπερνίκου και Σεραφειμίδη. δίχως όμως επιτυχία.

Όμως, στο 16ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Μιχάλη Κεφάκη να πλασάρει ωραία μέσα από την περιοχή και να ανοίγει το σκορ στο Μαρτινέγκο!

Η γηπεδούχος ομάδα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ προσπάθησε να ανακάμψει, έχοντας μάλιστα μία καλή ευκαιρία με τον Κουτάντο, με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Στο 42ο λεπτό, η προσπάθεια πάλι του Κουτάντου είχε διαφορετική κατάληξη αυτήν την φορά, με τον νεαρό ποδοσφαιριστή του Εργοτέλη να νικάει τον Χρονάκη και να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1!

Η έναρξη του δεύτερου μέρους, βρήκε τις δύο ομάδες να ψάχνουν με το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα, με Μιράσι και Χρονάκη να κρατούν το σκορ στο 1-1.

Οι  αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 68ο λεπτό, όταν ο Ντίσα ανατράπηκε από τον Δρακάκη εντός περιοχής, με τον κ. Πατεμτζή να δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα στον αρχηγό του Ανθεστίων, καθώς ο επιθετικός του Εργοτέλη βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ.

Την εκτέλεση από τα 11 βήματα ανέλαβε ο Σαμπροβαλάκης, με τον ικανό επιθετικό να μην λαθεύει και να ολοκληρώνει την ανατροπή για την ομάδα του!

Οι παίκτες του Βασίλη Πλεσίτη δεν πτοήθηκαν από το αριθμητικό μειονέκτημα και μόλις 4 λεπτά μετά κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2, με την κεφαλιά του Μπερνίκου!

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 82′ ο Μπερνίκου σκόραρε και δεύτερη φορά κόντρα στην πρώην ομάδα του και εκμεταλλευόμενος το λάθος του Μιράσι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 2-3 και ολοκληρώσει την  ανατροπή του Ανθεστίων!

Το «κερασάκι στην τούρτα», έβαλε ο Νίκος Τρουλάκης στο 94ο λεπτό, με τον ικανό μεσοεπιθετικό να σκοράρει για το τελικό 2-4 με ένα πολύ όμορφο πλασέ, με την ομάδα του να παίρνει την 4η νίκη της σε 5 αγώνες, έχοντας κάνει και το ρεπό της.

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Γ. Βλατάς): Μιράσι, Κουτάντος, Τβάουρι, Χότζα, Τσέρος, Σφακιανάκης, Ντάγια, Ντίσα, Κατσαβούνης, Πάπα (60′ Σαμπροβαλάκης)

Ανθεστίων (Β. Πλεσίτης): Χρονάκης, Δρακάκης, Πλαϊτάκης, Γιούγκα, Κουρίνος, Στρατάκης, Χρηστάκης (85′ Τρουλάκης, Λυδάκης, Σεραφειμίδης, Μπερνίκου, Κεφάκης