Κυριάρχησε και “καθάρισε” από το πρώτο μέρος ο ΠΟΑ!

Εύκολο μεσημέρι για τον ΠΟΑ στο Μαρτινένγκο

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ο ΠΟΑ έδειξε από την αρχή ότι θέλει περισσότερο το παιχνίδι από τον Εργοτέλη και έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση με σκορ 0-4 στο Μαρτινένγκο.

Τα γκολ για την ομάδα του Ατσαλένιου πέτυχαν οι Ικεότσα, Λουμπάκης, Παπασπύρου  και Καϊμακαμούδης.

Από την πλευρά του ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να προβάλει κάποια αντίσταση και έτσι έμεινε μακριά από την διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς άνηκε στον ΠΟΑ με τον Κεφαλούκο να σουτάρει και τους αμυντικούς του Εργοτέλη να διώχνουν την μπάλα πάνω στην γραμμή, ενώ υπήρχαν και ελαφριές διαμαρτυρίες για χέρι από τους ανθρώπους του ΠΟΑ!

Στο 12′ ο Αρμόα έχασε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία καθώς βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη!

Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με τον Σφυρογιαννάκη μετά από πάσα του Κεφαλούκου, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Κουτάντου κατέληξε άουτ, ενώ στο 25′ ο Αρμόα έκανε ένα ακόμη σουτ με τον Μιράσι να πέφτει στην γωνία του και να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 37′ ο ΠΟΑ κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ικεότσα να παίρνει την πάσα από τον Κεφαλούκο και να τελειώνει σωστά την φάση για το 0-1!

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Λουμπάκη και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 0-2!

Ο ΠΟΑ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού έκανε το 0-3 με σκόρερ τον Καϊμακαμούδη από την άσπρη βούλα μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σφυρογιαννάκης.

Στο 70′ μετά το σουτ του Κεφαλούκου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε άουτ.

Στο 90′ ο Γιακουμάκης έκανε ένα σουτ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παπασπύρου με σουτ μέσα από την περιοχή έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της νίκης του ΠΟΑ κάνοντας το 0-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Εργοτέλης:  Μιράσι, Χότζα, Κόκκινος, Κουτάντος (76′ Μαυροειδής), Κορνάρος, Τβαούρι, Σφακιανάκης (46′ Βασιλάκης), Σαμπροβαλάκης, Περσκέφα (64′ Κατσούρρι), Μερκουλίδης, Τσέρος (64′ Κρασανάκης)

ΠΟΑ: Ρουμπάκης, Δαμιανάκης, Ρουμπάκης (75′ Παπασπύρου), Λουμπάκης, Κεφαλούκος (81′ Μπέης), Καϊμακαμούδης, Αρμόα (81′ Γιακουμάκης), Κερμενίδης, Σφυρογιαννάκης (75′ Λίλος), Κασσωτάκης, Ικεότσα (83′ Χατζηανδρέου)