Πέρασε και από την Νίκαια με δύο γκολ του Τοράλ στο τέλος ο ΟΦΗ!

Ένα ακόμη πολύ σημαντικό διπλό για τον ΟΦΗ

Άμεση επιστροφή στις επιτυχίες για την ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας, η οποία επικράτησε με σκορ 0-2 του Ιωνικού χάρις στα γκολ του Τοράλ στα τελευταία λεπτά της επανάληψης!

Ο ΟΦΗ πιέστηκε από τον Ιωνικό σε κάποια σημεία, όμως κατάφερε να ανταπεξέλθει και στο τέλος να πανηγυρίσει ένα ακόμη εκτός έδρας τρίποντο, το οποίο μπορούσε να είχε και μεγαλύτερη έκταση βάσει ευκαιριών μετά το 0-2!

Στο πρώτο τέταρτο είδαμε ένα παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες αλλά χωρίς αξιόλογες στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς άνηκε στον Ιωνικό με τον Μάντζη να κάνει την κεφαλιά μετά από φάουλ του Βαλεριάνου στο 16′ και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μανδά!

Τέσσερα λεπτά αργότερα είδαμε μία φάση καρμπόν και πάλι με γέμισμα Βαλεριάνου και κεφαλιά Μπουενά αυτή την φορά με την μπάλα και πάλι να καταλήγει λίγο έξω!

Στο 26′ ο Μάντζης έβαλε μία γκολάρα με ανάποδο ψαλίδι, όμως το τέρμα του Ιωνικού δεν μέτρησε καθώς ήταν οφσάιντ ο Βαλεριάνος μετά από υπόδειξη του VAR.

Πέντε λεπτά μετά ο Μπαλογιάννης έχασε μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ καθώς βγήκε στην κόντρα σε θέση τετ-α-τετ από τα αριστερά μετά από πάσα του Περέα, όμως το πλασέ του σταμάτησε πάνω στον Χουτεσιώτη που κράτησε το μηδέν.

Στο 45′ ο ΟΦΗ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιλιανίδη να στρώνει στον Μπάκιτς, εκείνος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να φεύγει λίγο έξω και το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην αρχή της επανάληψης είδαμε άλλο ματς με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω

Στο 51′ ο Φαντιγκά έπεσε εντός περιοχής, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και αποβολή στον Βούρο, όμως τον φώναξε ο VAR, το είδε ξανά και είχαμε αλλαγή απόφασης και για το πέναλτι και για την αποβολή του αρχηγού του ΟΦΗ!

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιωνικός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σεμπά να μπαίνει στην φάση μετά το σουτ του Μάντζη και αφύλακτος από το ύψος της μικρής περιοχής να σουτάρει, όμως είδε τον Μανδά να τον σταματάει.

Στην συνέχεια ο Ιωνικός σε μία φάση διαρκείας απείλησε και πάλι στο 58′ με τον Μανδά να μπλοκάρει και ένα λεπτό μετά ο ΟΦΗ έφυγε στην κόντρα με τον Μπάκιτς να ανοίγει το κοντρόλ και να χάνεται η ευκαιρία.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε μέχρι το 82′ όταν σε ένα κόρνερ για τον ΟΦΗ ο Μπουένα πάτησε τον Πασαλίδη, ο διαιτητής πήγε στο VAR και έδειξε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τοράλ στο 85′ και έκανε το 0-1 για τον ΟΦΗ!

Σαν να μην έφτανε αυτό στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ έβαλε και δεύτερο τέρμα με τον Τοράλ μετά από πάσα του Μπαλογιάννη και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι για την Ηρακλειώτικη ομάδα!

Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Γκρόνινγκ έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Γκρόνινγκ  και τον Μπαλογιάννη να βάλει ένα ακόμη τέρμα, όμως στην πρώτη προσπάθεια απέκρουσε ο Χουτεσιώτης και στην δεύτερη η μπάλα έφυγε άουτ.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Μπουένα (83′ Μασάς), Σάκιτς, Φαντιγκά, Κάνιας (83′ Λοβέρα), Σεμπά, Μάντζης (67′ Μάνος)

ΟΦΗ: Μανδάς, Τσιλιανίδης (87′ Μαρινάκης), Μπαλογιάννης, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης, Περέα, Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ (90′ Γκρόνινγκ), Ντίκο (83′ Μοσκέρα)