«Χ»ορταστικό το ντέρμπι στο Μαρτινέγκο!

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι στο Μαρτινέγκο, Κανάρια και Μοχός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ.

Πραγματικό ντέρμπι στο γήπεδο του Μαρτινέγκο, με τα φορμαρισμένα Κανάρια του Παναγιώτη Κορδονούρη, να υποδέχονται τον πρωτοπόρο Μοχό, ο οποίος προηγήθηκε δύο φορές, με τους γηπεδούχους να απαντάνε και στις δύο με τον Καρπαθάκη!

Καλύτερος στο πρώτο μέρος ο Μοχός, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 9′ από ένα μακρινό σουτ του Σούρσου που κατέληξε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Παπαδάκης απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Κίσσα από κοντινή απόσταση.

Στο 23′, φάση διαρκείας στα καρέ των Καναρίων, με τελικό αποδεκτή τον Ποντίκαλη του οποίου η κεφαλιά κατέληξε άουτ, ενώ πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 25′, με τον Μουτζούρη να σταματάει την καλή προσπάθεια του Φθενάκη.

Στιγμές μετά, στο 29ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν από εκτέλεση φάουλ – «ξυραφιά» του Μιχελακάκη, ο Ποντίκαλης εξ’ επαφής πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ!

Άμεση απάντηση από τα Κανάρια, με τον Καρπαθάκη να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Ψυχαράκη στο 35′ και να εκτελεί τον Μουτζούρη για το 1-1!

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους, η κεφαλιά του Σούρσου έπειτα από το φάουλ του Μιχελακάκη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, πρώτη καλή στιγμή για τα Κανάρια, με τον Παναγιωτάκη να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει ψηλά στο 55′, με τον Μοχό να απαντάει στο 57ο λεπτό, με τον Σ. Διαμαντάκη, ο οποίος σούταρε, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα, όμως βρήκε στον Σούρσο και κατέληξε άουτ!

Ξανά από στημένο του Μιχελακάκη πήρε προβάδισμα ο Μοχός, με την εκτέλεση του έμπειρου ποδοσφαιριστή να βρίσκει τον Σούρσο, ο οποίος παίρνει την κεφαλιά, ο Παπαδάκης απέκρουσε αλλά ο Κίσσας στην επαναφορά έκανε το 1-2, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.

Επόμενη καλή στιγμή στο 77′, με τον Μιχελακάκη να επιδιώκει να «κρεμάσει» τον Παπαδάκη, ο οποίος όμως έκανε πίσω βήματα και μπλόκαρε.

Στο 83ο λεπτό, ο Καρπαθάκης κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 2-2, βρίσκοντας το 2ο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση!

Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι, με Κανάρια και Μοχό να μοιράζονται από ένα βαθμό σε ένα πραγματικό ντέρμπι του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κανάρια (Π. Κορδονούρης): Παπαδάκης, Βασιλειάδης, Τελχάι, Παρασύρης, Παναγιωτάκης, Φαϊτάκης, Φθενάκης, Ψυχαράκης (69′ Κτιστάκης), Καρπαθάκης, Χότζα (69′  Βασιλείου)

Μοχός (Α. Λεκάκης): Mουτζούρης, Τσεκρέζι, Διαμαντάκης, Μίχος (84′ Σκουλούδης), Κεφάκης, Κίσσας (73′ Γιακουμάκης), Μηλάκης, Σούρσος (91′ Πατεράκης), Ποντίκαλης (91′ Νεζίρι), Διαμαντάκης Σ., Μιχελακάκης