Μέγας ΟΦΗ κέρδισε με 3-1 σετ τον Πανιώνιο και επέστρεψε στα “σαλόνια” της Volley League

Σε ένα κατάμεστο κλειστό του ΒΑΚ και με ένα ενθουσιώδη κόσμο που δεν σταμάτησε λεπτό να ενθαρρύνει την ομάδα ο ΟΦΗ κατάφερε να κερδίσει με 3-1 σετ τον Πανιώνιο στο τρίτο ματς με τους “κυανέρυθρους” στους τελικούς των Play Offs της Pre League και να πάρει το δεύτερο εισιτήριο ανόδου για την Volley League μετά τον Φλοίσβο επιστρέφοντας άμεσα στην Α΄κατηγορία.

Τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο σετ ήταν συναρπαστικό και με τις διαφορές των δύο ομάδων να είναι πολύ μικρές . Στο πρώτο σετ ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα του και μέχρι τα μέσα του ήταν μπροστά στο σκορ με 3 και 4 πόντους όμως ο ΟΦΗ από το 15-20 κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και μετά από αρκετά σετ μπολ κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 30-28

Στο δεύτερο σετ ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος και αν και ο Πανιώνιος βρέθηκε κοντά στο σκορ προς το τέλος του σετ η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη κατάφερε να το πάρει με 26-24 και να κάνει το 2-0.

Ανάλογη εικόνα με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο και τον ΟΦΗ να μην μπορεί να πάρει υπέρ του διαφορά άνω των δύο πόντων με το παιχνίδι να παίζεται μέχρι το τέλος πόντο πόντο.

Ο Πανιώνιος είχε το πρώτο σετ μπολ στο τρίτο σετ μετά το λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ ύστερα από το σερβίς του Παλέντζα ο οποίος όμως αστόχησε στο σερβίς του στη συνέχεια με το σκορ να πηγαίνει στο 24-24-. Ο Πανιώνιος έκανε το 25-24 με τον Χατζηνικολάου αλλά ο Μάκινεν ισοφάρισε και πάλι σε 25-25. Ο Μάκινεν στη συνέχεια αστόχησε με τον Πανιώνιο να κάνει το 25-26 αλλά ο Μιχάιλοβιτς και πάλι με ένα τρομερό καρφί ισοφάρισε εκ νέου σε 26-26. Ο Ζέλερ με διαγώνιο καρφί έκανε το 26-27 με τον Ζέλερ να κόβει τον Μιχάιλοβιτς στο καρφί του και να παίρνει τον πόντο και το σετ με 26-28 κάνοντας το 2-1 στα σέτ.

O ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ και με τρεις γρήγορους άσους του Μιχαίλοβιτς προηγήθηκε με 5-1 παίρνοντας ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα. Ο Πανιώνιος όμως με ένα σερί 0-3 μείωσε σε 5-4 με τον εκπληκτικό ακραίο Παλέντζα, αλλά ο ΟΦΗ πήρε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων με 7-4., με την διαφορά να πηγαίνει και στο +4 με 10-6 για την κρητική ομάδα και στο +5 στη συνέχεια στο 14-9, και στο +7 όπου με άσο του Μιχάϊλοβιτς έγινε το 16-10, και με μπλόκ του Μιχαίλοβιτς εκ νέου το 17-10.

Ο ΟΦΗ διατήρησε την υπέρ του διαφορά στα επίπεδα των 5 και 6 πόντων μέχρι και το 20-15 με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 20-17 και τον Νίκο Αντωνιάδη να παίρνει τάϊμ άουτ και αυτό να αποδίδει με τον ΟΦΗ να παίρνει εκ νέου διαφορά πέντε πόντων με 22-17 την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος παίρνοντας το τέταρτο σετ με 25-20 και παίρνοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 30-29, 26-24, 26-28, 25-20.