Με οδηγό τον Λεόν, «αγκάλιασε» την παραμονή στην Γ’ Εθνική ο Αλμυρός!

Για ακόμα ένα παιχνίδι και δεύτερο συνεχόμενο, ο Λεόν Πιερτζάκομι είναι ο χρυσός σκόρερ για τον Αλμυρό με την ομάδα του Μανώλη Σουτζή να επικρατεί με 1-0 της δεύτερης Μαρκό για την 25η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, κλειδώνοντας την παραμονή του στην Γ’ Εθνική!

Στο πρώτο ημίχρονο, η  Μαρκό μπήκε δυναμικά και είχε αρκετές φάσεις και δοκάρι με τον Κράσι, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ ο Αλμυρός, όντας πιο ουσιαστικός, βρήκε ένα πολύ όμορφο γκολ λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον Λέον Πιερτζακόμι και πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια!

Στην επανάληψη, το σκηνικό ήταν παρόμοιο, με την Μαρκό να πιέζει ασφυκτικά και να προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις ώστε να βρει το πολυπόθητο γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι, είχε και δεύτερο δοκάρι, ωστόσο η άμυνα του Αλμυρού άντεξε, βρήκε χώρο στις αντεπιθέσεις και απείλησε την εστία του Βουτσελά, ώστοσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με τον Αλμυρό να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο!

Το ματς:

1’ Έχουμε σέντρα στο Γάζι!

2’ Καλή στιγμή με το… καλημέρα για την Μαρκό, με τον Φουάση να σουτάρει ψηλά άουτ από το ύψος της περιοχής

4’ Δοκάρι για την Μαρκό! Ο Κράσι πέρασε τον Χανιωτάκη και πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην συνέχεια σωτήριο διώξιμο του Ξενοκτιστάκη!

6’ Σέντρα Φλώρου, κεφαλιά Γκίκα, μπλοκάρει ο Χανιωτάκης

10’ Έχουν μπει καλύτερα οι φιλοξενούμενοι, προσπαθήσει να ισορροπήσει ο Αλμυρός

16’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Αλμυρό, ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε το φάουλ, για χιλιοστά δε προλαβαίνει ο Θεοδωράκης

24’ Μακρινό σουτ του Ξενοκτιστάκη, μπλοκάρει άνετα ο Βουτσελάς

34’ ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΜΥΡΟ! Τρομερή ατομική προσπάθεια του Λέον, παίζει το 1-2 με τον Φραγκουλάκη και ξαναπαίρνει την μπάλα, προλαβαίνοντας τον Βουτσελά για να ανοίξει το σκορ!

44’ Η Μαρκό ανέβασε τις γραμμές της ψάχνοντας την ισοφάριση, ωστόσο η άμυνα του Αλμυρού αντιστέκεται

45+2’ Ημίχρονο στο Γάζι, 1-0 προηγείται ο Αλμυρός με το γκολ του Λεόν από το 34΄

46’ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου!

48’ Καλό σουτ του Λεόν από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Βουτσελάς

53’ Δυνατό σουτ του Βασιλειάδη, μπλοκάρει δύσκολα ο Χανιωτάκης

55’ Ισορροπημένο το δεύτερο μέρος, η Μαρκό πιέζει για την ισοφάριση αλλά δεν απειλεί με αξιώσεις την εστία του Χανιωτάκη

63’ Κόρνερ Γκίκα, παίκτης του Αλμυρού κάνει την κεφαλιά προς τα πίσω, παραλίγο αυτογκολ αλλά έχουμε ξανά κόρνερ

65’ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΡΚΟ! Σουτ του Μπέλερη εντός περιοχής, στο δοκάρι η μπάλα

77’ Καλή στιγμή μετά από αρκετή ώρα, σουτ του Ένγκουεμ μετά από κόρνερ άουτ η μπάλα

79’ Απειλεί και η Μαρκό, σουτ του Πίκουλα από το ύψος της περιοχής, δεν ανησυχεί ο Χανιωτάκης

88′ Σουτ του Πατινιώτη από αριστερά, μπλοκάρει ο Βουτσελάς

90′ Σκοράρει η Μαρκό με τον Λαμπρόπουλο, ακυρώνεται το γκολ για φάουλ!

90+2′ Μεγάλη ευκαιρία στην κόντρα με τον Αλμυρό, δεν μπορεί να σκοράρει ο Παγώνης!

90+5′ Τέλος στο Γάζι, τεράστια νίκη-παραμονή για τον Αλμυρό απέναντι στην Μαρκό με 1-0!