Ηρωικός ΟΦΗ σε… στημένη τράπουλα μέσα στη Λεωφόρο (1-1)!

“Άγγιξε” τη νίκη αλλά ο… διαιτητής και ο Ιωαννίδης του την “στέρησε” στις καθυστερήσεις

Σπουδαίος βαθμός για τον ΟΦΗ στην έδρα του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού με σκορ 1-1 χάρις στα γκολ των Λάρσον και Ιωαννίδη.

Ο ΟΦΗ αμύνθηκε πάρα πολύ καλά σε όλη την διάρκεια του ματς παρ’ ότι έπαιζε με δέκα από το 8′ (!) με ανύπαρκτη αποβολή και παραλίγο να κερδίσει αλλά δεν τα κατάφερε καθώς ο Ιωαννίδης σκόραρε στις καθυστερήσεις και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΟΦΗ καθώς έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές μόλις από το 8’ μετά από αποβολή του Γιοχού για φάουλ στον Σπόραρ, που αναμένεται να συζητηθεί πολύ!

Στην συνέχεια, όπως ήταν λογικό μετά την αποβολή, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία και είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Παλάσιος να σουτάρει μέσα και δεξιά από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω!

Όσο περνούσε η ώρα μπορεί οι “πράσινοι” να ανέβαζαν την πίεση τους και να έπαιζαν στο μισό γήπεδο τον ΟΦΗ, όμως το γκολ δεν ήρθε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους καθώς οι αμυντικοί της Ηρακλειώτικης ομάδας ήταν καταπληκτικοί και καθάριζαν κάθε μπαλιά!

Η τελευταία και καλύτερη φάση του πρώτου μέρους άνηκε στον Σπόραρ, που έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, μετά από σέντρα του Χουάνκαρ, όμως έστειλε την μπάλα έξω με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και στην επανάληψη και απείλησε μόλις στο 48’ με τον Κουρμπέλη να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.
Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Παλάσιος βρέθηκε με την μπάλα εντός περιοχής, έκανε το σουτ, όμως εκείνη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς του ΟΦΗ σε κόρνερ!

Κόντρα στην ροή του ματς, στην πρώτη του επίθεση ο ΟΦΗ μετά από σέντρα του Μπαλογιάννη και κεφαλιά του Λάρσον άνοιξε το σκορ στο 59’!

Στην συνέχεια επικράτησαν τα νεύρα με το παιχνίδι να έχει και μία μικρή διακοπή στο 64’ για ένταση που προκλήθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου με τους αναπληρωματικούς του ΟΦΗ να είναι το επίκεντρο και πάρα πολλά άτομα από τους δύο πάγκους να πηγαίνουν στο σημείο με τον γυμναστή του ΟΦΗ, Νίκο Κουνδουράκη να είναι εκείνος που αποβλήθηκε από τον διαιτητή!

Μετά που το παιχνίδι επέστρεψε στην ροή του ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι η ομάδα που είχε μπάλα και πίεζε και απείλησε αρχικά με τον Μάγκνιουσον στο 85′ και στην συνέχεια με τον Βαγιαννίδη στο 86′, όμως κανένας από τους δύο δεν κέρδισε τον Μανδά, ούτε από κοντά ούτε από μακριά αντίστοιχα.

Τελικά ο Παναθηναϊκός δικαιώθηκε στο 97′ με τον Ιωαννίδη να κάνει το σουτ εντός περιοχής και να διαμορφώνει το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα καθώς δεν άλλαξε κάτι μέχρι στο τέλος!

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (82’ Σάντσες), Ρούμπεν, Σκενκεφέλντ, Σπόραρ, Μπερνάρντ, Τσέριν, Κουρμπέλης (65’ Ιωαννίδης), Μάγκνιουσον, Κώτσιρας (82’ Βαγιαννίδης) , Παλάσιος (70’ Βέρμπιτς)

ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Πασαλίδης (75’ λ.τρ. Γιαννούλης), Ντιουσέ (89′ λ.τρ. Τσιλιανίδης), Μαρινάκης (46’ λ.τρ. Ντουρμισάι), Ντικό (75’ Νέιρα), Διαμαντής, Γιοχού, Τοράλ (82’ Περέα), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης