Γυναικείο Ποδόσφαιρο: Άνετη πεντάρα για τον ΟΦΗ επί της Ολυμπιάδας Υμηττού (5-0)

Την εξαιρετική παρουσία της στο πρωτάθλημα της Α΄Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου γυναικών συνέχισε η ομάδα του ΟΦΗ που στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής κέρδισε άνετα με 5-0 την Ολυμπιάδα Υμηττού στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο.

Έτσι ο ΟΦΗ μετά και από τη νέα του αυτή νίκη παρέμεινε μόνος του στη 2η θέση της βαθμολογίας με ένα ματς λιγότερο μάλιστα (το εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ) από τον 3ο στη βαθμολογία Παναθηναϊκό που και αυτός κέρδισε άνετα εντός έδρας με 4-0 την ΑΕΛ.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 8΄άνοιξε το σκορ με την μόνιμη σκόρερ του την Ριμπάνσκα να βρίσκει δίχτυα από τα 11 βήματα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι . Στη συνέχεια ο ΟΦΗ είχε δύο δοκάρια μέσα σε λίγα λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 9΄με την Ριμπάνσκα και στο 11΄με την Πέίου. Το 2-0 πραγματοποιήθηκε στο 29΄από την Μουστάκ που υπέγραψε και το τρίτο γκολ της ομάδας της στο 36΄. Ο ΟΦΗ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του στο 44΄όταν η Κυδωνάκη έστειλε για 4η φορά τη μπάλα στα δίχτυα της Πεταλωτή κάνοντας το 4-0 από το πρώτο ημίχρονο.

Όπως ήταν φυσικό με το ματς να έχει κριθεί από το πρώτο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως στο δεύτερο μέρος παρόλα αυτά το συγκρότημα του Κ. Πανατζαρίδη βρήκε και ένα ακόμη γκολ στο 88΄με μακρινό σουτ της Ζέρβα που διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

ΟΦΗ: Γκούρτνερ, Πέϊου, Μουστάκ (59΄Αεράκη), Γουνάκη, Κυδωνάκη, Μπριάνα, Δρακογιαννάκη, Ριμπάνσκα (59΄Ζέρβα), Πατερνά (85΄Κατιρτσίδου),, Καλαμπέροβα, Κουκουλάκη (67΄Κωνιωτάκη).

Αστέρας Τρίπολης – ΑΟ ΡΕΑ 19/3/2024, 13:00

Η βαθμολογία – 19η αγωνιστική (σε παρένθεση τα αποτελέσματα, τα γκολ και οι αγώνες):

1. ΠΑΟΚ 54 (18-0-0) (58-4) (18)
2. ΟΦΗ 45 (15-0-3) (39-10) (18)
3. Παναθηναϊκός 44 (14-2-3) (57-12) (19)
4. Αστέρας Τρίπολης 32 (9-5-4) (41-14) (18)
5. ΑΟ ΡΕΑ 31 (9-4-5) (36-17) (18)
6. ΑΕΚ 30 (8-6-5) (24-10) (19)
7. ΘΕΟΝΗ ΑΟ Τρίκαλα 2011 26 (7-5-7) (30-20) (19)
8. ΑΕΛ 24 (6-6-7) (19-30) (19)
9. Νέες Ατρομήτου 24 (7-3-9) (25-37) (19)
10. ΓΠΟ Καστοριάς 23 (6-5-8) (25-29) (19)