Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΙεράπετρας!

Όντας καλύτερος από την ΑΕΚ Β’ έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση ο ΟΦΙεράπετρας

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι γεμάτο φάσεις και γκολ ο ΟΦΙεράπετρας έφτασε στη νίκη με σκορ 3-2 κόντρα στην ΑΕΚ Β’ και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Το παιχνίδι είχε πολύ δράση και πέντε τέρματα με το 3-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΟΦΙ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κέρδισε πέναλτι μόλις στο 2′ από μαρκάρισμα του Κάτσικα στον Αντερέγκεν.

Το εκτέλεσε ο Μούλερ, όμως έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί της ΑΕΚ Β’.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει όμως για την ομάδα της Ιεράπετρας καθώς στο 7′ από σέντρα  του Μούλερ από αριστερά στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Βουό και εκτέλεσε προ του Παρρά για 1-0 του ΟΦΙ!

Στην συνέχεια ο ΟΦΙ πίεσε για το δεύτερο τέρμα, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι, οι οποίοι κόντρα στην ροή του ματς έκαναν το 1-1 στο 42′!

Μετά από κόρνερ του Παρρά και κεφαλιά του Κοσίδη η ΑΕΚ Β ισοφάρισε στην μοναδική φάση που δημιούργησε στο πρώτο μέρος με αποτέλεσμα το 1-1 να είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η ομάδα της Ιεράπετρας μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και μάλιστα στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από ωραία πάσα του Βουό με τον Μηλιώτη να βγαίνει από δεξιά, να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Πάντως η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη αποκαταστάθηκε στο 54′, όπου μετά από σέντρα του Καραγιάννη από δεξιά έγινε λάθος διώξιμο του Χατζηεμμανουήλ και με κεφαλιά από κοντά του Βουό ο ΟΦΙεράπετρας έκανε το 2-1!

Σαν να μην έφτανε αυτό ο ΟΦΙεράπετρας έφτασε και σε τρίτο τέρμα μετά από ωραία ενέργεια του Αντερέγκεν και πάσα στον Μηλιώτη, ο τελευταίος έκανε ένα σουτ η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο, η μπάλα ξαναγύρισε στον Μηλιώτη, ο οποίος έκανε παράλληλη σέντρα για τον Αντερέγκεν και εκείνος με πλασέ έγραψε το 3-1 στο 63′!

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ Β’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει και να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με τον Χριστόπουλο να βγαίνει τετ-α-τετ και τον Κυρίτση να αποκρούει το πλασέ του παίκτη της ΑΕΚ!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τελικά στο σκορ στο 78′ όταν μετά από εξαιρετική σέντρα του Παρρά, ο Κοσίδης έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 3-2!

Στο 83′ η ΑΕΚ Β’ ισοφάρισε, όμως το γκολ του Χατζηκυριάκου ακυρώθηκε ως οφσάιντ!

Στο 89′ ο Καζάου έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Αντερέγκεν το πλασέ, όμως ο Χατζηεμμανουήλ του αρνήθηκε το γκολ και αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή στο ματς με το 3-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΦΙ(ΑΓΓΕΛΟΣ ΔΙΓΚΟΖΗΣ): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου , Ντέτλερ, Τσορνομάζ, Μηλιώτης (85′ Κόλα), Μούλερ, Αντερέγκεν, Βουό (79′ Καζάου), Κατάλντι (90′ Καλλιτσουνάκης)
ΑΕΚ Β(ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΟΦΡΥΔΟΠΟΥΛΟΣ): Χατζηεμμανουήλ, Χριστοφιλόπουλος (62′ Δημητρίου), Ντιάκο, Κατσικας, Παρράς, Μουστακόπουλος, Κορομηλάς (73′ Τρούμπουλος), Γεωργέας (62′ Χατζηκυριάκος), Χριστόπουλος, Πάπα, Κοσίδης