Με “λυτρωτή” Σαμωνάκη τη νίκη στο φινάλε η Παλιανή!

Ήττα για τον Μοχό και “φωτιά” στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος

Η Παλιανή κέρδισε τον Μοχό με σκορ 2-1 με γκολ του Σαμωνάκη στην τελευταία φάση και πήρε μία σπουδαία νίκη με ανατροπή, η οποία έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα καθώς η Φαιστός κέρδισε και με παιχνίδι λιγότερο μείωσε την διαφορά στους τρεις από τον Μοχό.

Ο πρωτοπόρος σκόραρε πρώτος με τον Σούρσο, όμως η Παλιανή αφού ισοφάρισε αρχικά με τον Καλομοίρη στο πρώτο μέρος, έφτασε και στην ανατροπή με “buzzer beater” του Σαμωνάκη και πήρε το σπουδαίο τρίποντο με σκορ 2-1!

Ο Μοχός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα από το πρώτο τέταρτο με σκόρερ τον Σούρσο!

Λίγο μετά το μισάωρο και πιο συγκεκριμένα στο 33′ η Παλιανή έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με τον Καλομοίρη!

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Μοχός παρά τις στιγμές που δημιούργησε δεν κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου, με αποτέλεσμα στο τέλος να “πληγωθεί” από τον Σαμωνάκη και να κάνει ένα “πισωγύρισμα” όσο αφορά την πρωτιά.

Εκεί που όλα έδειχναν λοιπόν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο ο Σαμωνάκης σκόραρε στην τελευταία φάση της αναμέτρησης για την Παλιανή και χάρισε στην ομάδα του μία σπουδαία νίκη με ανατροπή.

Από την άλλη ο Μοχός με αυτή του την ήττα έκανε “πισωγύρισμα” δίνοντας την δυνατότητα στην Φαιστό να μειώσει την μεταξύ τους διαφορά στους τρεις βαθμούς με παιχνίδι λιγότερο καθώς έχει κάνει το ρεπό της.

Παλιανή: Μαστραντωνάκης, Κορνηλάκης, Σπινθουράκης, Φουντουλάκης, Μπινιχάκης, Οικονομάκης, Σαμωνάκης, Στρατιδάκης, Τζερνιάς, Γκάγκας, Καλομοίρης

Μοχός: Μουτζούρης, Διαμαντάκης Γ., Διαμαντάκης Σ., Μίχος, Παπουτσάκης, Αμοιρόπουλος, Κίσσας, Σούρσος, Τσερκέζι, Κεφάκης, Ποντίκαλης