Πραγματικό ντέρμπι χωρίς νικητή στον Κρουσώνα!

Τα είχε όλα εκτός από νικητή το ντέρμπι κορυφής

Τέσσερα γκολ, ανατροπή, απίστευτο ρυθμό και πραγματικές μονομαχίες ενός ντέρμπι στον Κρουσώνα στο παιχνίδι του ΠΑΟΚρουσώνα με τον ΠΟΑ.

Ο ΠΟΑ προηγήθηκε με τον Ικεότσα, είδε όμως τον ΠΑΟΚρουσώνα να γυρίζει το παιχνίδι μέσα σε πέντε λεπτά στην επανάληψη με τον Γαρεφαλάκη, όμως την τελευταία λέξη την είπε η φιλοξενούμενη ομάδα με τον Καϊμακαμούδη λίγο πριν το τέλος να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Έντονα παράπονα από πλευράς ΠΟΑ για την φάση του 66′ και την πτώση εντός περιοχής του Κεφαλούκου με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει παίζεται και τον Φίλιππα Ρουμπάκη να αποβάλλεται από τον πάγκο του ΠΟΑ καθώς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή.

Μετά από αυτή την ισοπαλία ο ΠΟΑ διατηρεί το +4 από τον ΠΑΟΚρουσώνα με ματς περισσότερο και έτσι παραμένει αμείωτο το ενδιαφέρον για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η πρώτη μεγάλη φάση του ματς άνηκε στον ΠΑΟΚρουσώνα με τον Ανωγειανάκη στο 5′ να δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ρουμπάκη!

Στο 9′ ο ΠΟΑ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο ματς με τον Κερμενίδη να εκτελεί το φάουλ και τον Ικεότσα να πιάνει την κεφαλιά, ψηλότερα από όλους και να κάνει το 0-1 για τον ΠΟΑ!

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μεταξάκης έκανε ένα μακρινό σουτ και ανάγκασε τον Ρουμπάκη να διώξει με δυσκολία την μπάλα σε κόρνερ!

Με την συμπλήρωση ενός τέταρτου στο παιχνίδι ο ΠΟΑ απείλησε με τον Αρμόα, όμως το σουτ του από το ύψος της περιοχής έφυγε άουτ.

Στο 29′ ο Σφυρογιαννάκης μπήκε ωραία μέσα στην μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ από δεξιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με μακρινό σουτ του Μαυροειδή, απείλησαν, όμως ο Ρουμπάκης έπεσε στην γωνία του και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ διατηρώντας το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 58′ ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση της επανάληψης με τον Σφυοργιαννάκη να κάνει το σουτ εντός περιοχής και τον Βλαχάκη να μπολοκάρει την μπάλα με την δεύτερη προσπάθεια.

Στο ίδιο λεπτό και στην αμέσως επόμενη φάση ο ΠΑΟΚρουσώνα έφτασε στην ισοφάριση με ένα πολύ όμορφο γκολ από τον Γαρεφαλάκη!

Ο επιθετικός των γηπεδούχων έκανε την σέντρα-σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 του ΠΑΟΚρουσώνα!

Μάλιστα σαν να μην έφτανε αυτό πέντε λεπτά αργότερα ο Γαρεφαλάκης και πάλι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του!

Στο 65′ ο Σφυρογιαννάκης έχασε μοναδική ευκαιρία για τον ΠΟΑ με την κεφαλιά του στο δεύτερο δοκάρι να καταλήγει έξω από πολύ πλεονεκτική θέση!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κεφαλούκος πέφτει μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚρουσώνα με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει “παίζεται” και να σηκώνει θύελλα αντιδράσεων με ανθρώπους από τον πάγκο του ΠΟΑ να μπαίνουν μέσα στο γήπεδο για να διαμαρτυρηθούν και τον Φίλιππα Ρουμπάκη να αποβάλλεται.

Στο 75′ ο Κερμενίδης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πολύ καλό σημείο με τον Βλαχάκη να διώχνει σε κόρνερ!

Στο 81′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με τον Ικεότσα να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κερμενίδη και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 86΄ο ΠΟΑ καταφέρνει και ισοφαρίζει σε 2-2 με τον Καϊμακαμούδη να παίρνει την κεφαλιά μετά από φάουλ του Κερμενίδη και να επιστρέφει ιδανικά στις υποχρεώσεις της ομάδας του με γκολ!

Η τελευταία τεράστια ευκαιρία στο ματς ήταν για τον ΠΟΑ με τον Γιακουμάκη να βγαίνει σε θέση βολής απέναντι από τον Βλαχάκη, όμως να πλασάρει άστοχα με αποτέλεσμα να μην έρθει το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους.

Έτσι το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι στον Κρουσώνα.

ΠΑΟΚρουσώνα (Βασίλης Κρασανάκης): Βλαχάκης, Κουτσογιαννάκης (80′ λ.τρ. Στεφανάκης), Μαυροειδής, Παπαδιός, Κανδηλάκης, Μαγάκης (74′ Τριάντης), Γαρεφαλάκης (77′ λ.τρ. Μεμοτσέλα), Μεταξάκης, Σηφάκης, Ανωγειανάκης, Κουράκης

ΠΟΑ (Μηνάς Πίτσος): Ρουμπάκης, Δαμιανάκης, Ρουμπάκης Εμ., Παπασπύρος (66′ Καϊμακαμούδης), Κεφαλούκος, Κερμενίδης, Αρμόα (85′ Γιακουμάκης), Σφυρογιαννάκης, Κασσωτάκης, Ικεότσα