Ολοκλήρωσε την ανατροπή στο τέλος ο Ποσειδώνας, 2-1 την Δαμάστα!

Επέστρεψε στις νίκες με ανατροπή ο Ποσειδώνας, επικρατώντας με 2-1 της Δαμάστας στο Ατσαλένιο για την 6η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Δεν συνδυάστηκε με νίκη το ντεμπούτο του Δημήτρη Κόκκινου στον πάγκο της Δαμάστας, με την ομάδα των Πατελών να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα και να κάνει την ανατροπή.

Η ομάδα του Νίκου Σουτζή στο ξεκίνημα του αγώνα μπήκε πιο δυνατά, με την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα να έρχεται στο 4ο λεπτό, όπου ο Μαραθιανός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ροδουσάκη.

Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλη καλή στιγμή δεκα λεπτά αργότερα με τον Καουκάκη, ενώ στο 16’, ο Ντελάκης πρόλαβε σωτηρία τον Στρατηγάκη πριν πλασάρει.

Τεσσερα λεπτά μετά, ο Κοζυράκης πλάσαρε άουτ, ενώ ο Στρατηγάκης απείλησε ξανά στο 28ο λεπτο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, την οποία μπλόκαρε ο Κασαπάκης.

Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ο Ταμπάκης υποδέχθηκε την σέντρα του Κουτσοποδιώτη και πλάσαρε για να κάνει το 0-1 στο 35’!

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ποσειδώνας μπήκε πιο δυνατά και είχε μια πολύ καλή στιγμή με τον Ασλαματζίδη, ο οποίος ανάγκασε τον Ροδουσάκη σε εκπληκτική επέμβαση, ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει με την «οβίδα» του Ντελάκη στο 55ο λεπτό!

Στην συνέχεια ο Μαραθιανός έπιασε την κεφάλια αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, ενω οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο 64’ για χέρι εντός περιοχής, με τον Πατεμτζή να δείχνει «παίζεται».

Έπειτα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε σημαντικά, με τις καλές στιγμές μπροστά από τις δυο εστίες να περιορίζονται σημαντικά.

Στο 87’ ο Κοζυράκης ανάγκασε τον Ροδουσάκη να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ από το κόρνερ αυτό η κεφάλια του Ασλαματζιδη πέρασε εκατοστά άουτ.

Εκμεταλλευόμενος τον καλό ρυθμό του Ποσειδώνα, ο Θεοδωράκης πήρε την μπάλα και πέρασε δύο παίκτες, σούταρε με την μπαλα να αλλάζει πορεία λόγω του αέρα ξεγελώντας τον Ροδουσάκη, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τους γηπεδούχους!

Ποσειδώνας (Ν. Σουτζής): Κασαπάκης, Βερούσι, Πλατοκούκης (68’ Θεοδωράκης) Μαυράκης (78’ Ποζατζίδης), Ντελάκης, Ασλαματζίδης, Παπάς (81’ Δρίτσας), Καπιζιώνης, Καουκάκης, Μαραθιανός, Κοζυράκης

Δαμάστα (Δ. Κόκκινος): Ροδουσάκης, Χαραλαμπάκης, Κοκορέλιας (75’ Τζουβάρας), Μαρκάκης, Πεταλάκης, Κόκκινος, Ταμπάκης (62’ Ρουμπάκης), Κουτσοποδιώτης (75’ Κοσμάς), Βατσινάς (88’ Μηναδάκης), Κλαπάκης, Στρατηγάκης (62’ Αποστολάκης)