Ρούβας – Χερσόνησος 1-1: Δεν μπόρεσε να την «σκοτώσει» και το… πλήρωσε!

Σε ένα ματς που δεν προοριζόταν για καρδιακούς η Χερσόνησος Palmera Beach πήρε μέσα από τα χέρια του Ρούβα τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) για την 3η εμβόλιμη αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Γιώργου Φινοκαλιώτη εκμεταλλεύτηκε το γεγονός των χαμένων ευκαιριών και μάλιστα κλασσικών από τους παίκτες του Νίκου Τσερεβελάκη και με ένα buzzer beater έφυγε με τον βαθμό από την “καυτή” Γέργερη με ένα εξαιρετικό γκολ από τον Ψωρογιάννη στις καθυστερήσεις!

Στο 10′ ο Μπενάρντο νικήθηκε σε τετ-α-τετ με τον Παπαδάκη να επεμβαίνει σωτήρια.

Στο 20ο λεπτό ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά για τους φιλοξενούμενους, όμως το σουτ που επιχείρησε, πέρασε άοτ.

Στο 22′ ο Ντέτσικας συνεργάστηκε με τον Χριστοφοράκη, εκείνος σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λιουδάκη για το 1-0.

Στο 27′ ο Ντέτσικας λίγο έλειψε από δημιουργός να γίνει σκόρερ, ωστόσο ο Λιουδάκης είχε απάντηση στο σουτ του νεαρού άσου του Ρούβα, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο 54ο λεπτό η Χερσόνησος Palmera Beach απείλησε με τον Απόστολο Κωτούλα, ωστόσο οι μεγαλύτερες ευκαιρίες χάθηκαν στην συνέχεια για τον Ρούβα, με τον Χριστοφοράκη να αστοχεί δις και μάλιστα τη δεύτερη φορά ολομόναχος με τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 71ο λεπτό σημειώθηκε η φάση αυτή για τους γηπεδούχους.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Θεοδωράκη, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην θεωρεί ότι υπήρχε παράβαση.

Στο 83′ ο Χριστοφοράκης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λιουδάκη και να καθαρίσει το ματς, με αποτέλεσμα ο Ρούβας να το… πληρώσει, καθώς ο Ψωρογιάννης σε μία προώθηση του στην αντίπαλη περιοχή, βρήκε τον χώρο και με τρομερό σουτ που κατέληξε στο “Γ” της εστίας του Παπαδάκη, διαμόρφωσε το τελικό 1–1 στην Γέργερη.

Ρούβας (Νίκος Τσερεβελάκης): Παπαδάκης, Κουτεντάκης, Σεΐκ, Καλεμάκης, Τσατσάκης Ξημεράκης, Κοκολάκης (43′ λ.τ Α. Ξημεράκης), Χριστοφοράκης, Ζερβός, Απλαδάς, Ντέτσικας

Χερσόνησος (Γιώργος Φινοκαλιώτης): Λιουδάκης, Στιέφνι, Ψωρογιάννης, Κρητσωτάκης, Πολυμερίδης, Μηλάκης, Θεοδωράκης, Καπετανάκης, Χιλά, Μπενάρντο, Κωτούλας