Με δύο γκολ του Πρίφτη, 3-0 τις Ασίτες ο Ρούβας!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Ρούβα, που επικράτησε με 3-0 των Ασιτών στην Γέργερη για την 8η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ!

Έπειτα από το περίεργο ξεκίνημα που είχε στην σεζόν η ομάδα του Νίκου Τσερεβελάκη, σιγά σιγά οι παίκτες βρίσκουν τα πατήματα τους και κατάφεραν να επικρατήσουν των Ασιτών, που είχαν περιορισμένη δημιουργία φάσεων στο σημερινό παιχνίδι.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ρούβα στο παιχνίδι, με τον Πρίφτη μόλις στο 4ο λεπτό να ανοίγει το σκορ με δυνατή κεφαλιά με τους «μπλε» να παίρνουν γρήγορα το προβάδισμα.

Με την ψυχολογία από νωρίς στα ύψη, οι «μπλε» βρήκαν και δεύτερο τέρμα στο 16ο λεπτό, με τον Άγγελο Ξημεράκη να χρίζεται σκόρερ, καθώς ο Χαραλαμπάκης δεν είχε αντίδραση στην πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φαόυλ του έμπειρου μεσοεπιθετικού!

Στην συνέχεια, ο Ρούβας διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα, ρίχνοντας τον ρυθμό της αναμέτρησης, με τις Ασίτες να προσπαθούν να πιέσουν, δίχως όμως ουσία, με το 2-0 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου στην Γέργερη.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με παρόμοιους ρυθμούς, με τον Ρούβα να έχει μία μικρή υπεροχή έναντι του αντίπάλου του, απειλώντας ανά τακτά χρονικά διαστήματα τον Χαραλαμπάκη.

Η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή του δεύτερου μέρους ήρθε στο 68′ όταν ο Απλαδάς ανάγκασε τον Χαραλαμπάκη να διώξει σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Κοτζαδάκης έφτασε κοντά στο να μειώσει, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Εντέλει ο Ρούβας βρήκε το τρίτο γκολ που έψαχνε, όταν στο 75ο λεπτό, ο Ντέτσικας έκανε την ασίστ στον Πρίφτη, ο οποίος πλάσαρε για το 3-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Ρούβας (Ν. Τσερεβελάκης): Παπαδάκης, Ζερβός, Καλεμάκης, Περιβολάρης, Πρίφτης, Ξημεράκης Α., Σείκ Εμπραχίμ, Χριστοφοράκης, Ντέτσικας, Περογαμβράκης, Απλαδάς

Ασίτες (Ζ. Αναστασάκης): Χαραλαμπάκης, Κάββαλος, Κοζορώνης Δ., Κοπιδάκης, Λαδιανός, Λιανδράκης, Κοτζαδάκης, Ρουμπάκης Κ., Γκεγκόλλι, Αναστασάκης, Κοζορώνης Ν.