Μεγάλη νίκη για τον Ρούβα, 3-1 τον Ρωμανό!

Σπουδαία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει ο Ρούβας, επικρατώντας με 3-1 του Ρωμανού στην Γέργερη στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ.

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε υπό αντίξοες συνθήκες, με αρκετό κρύο και αέρα, οι δύο ομάδες κατάφεραν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο ανάλογο της ποιότητας τους, προσφέροντας θεάμα σε όσους παρευρέθηκαν.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο μέρος ήταν σχετικά ισορροπημένο, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι περιορισμένες.

Στην πρώτη του καλή στιγμή ο Ρούβας κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Καλεμάκη να νικάει τον Σαβουϊδάκη με κεφαλιά από κοντά και να κάνει το 1-0 στο 12ο λεπτό.

Η απάντηση του Ρωμανού δεν άργησε να έρθει, με τον Ανυφαντάκη δεκαπέντε λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει, καθώς ο έμπειρος αμυντικός εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα των γηπεδούχων και σκόραρε έπειτα από κόρνερ του Αρχοντάκη, κάνοντας το 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ρούβας μπήκε πιο αποφασισμένος και με δύο απανωτά γκολ κατάφερε να πάρει ασφαλές προβάδισμα.

Πιο συγκεκριμένα, με μία ακόμα εκπληκτική εκτέλεση φάουλ φέτος, την τρίτη προσωπική του, ο Άγγελος Ξημεράκης έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σαβουϊδάκη για να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του  στο 56′!

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Γιάννης Χριστοφοράκης με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 61ο λεπτό!

Ο Ρωμανός αναγκάστηκε να ανοιχτεί για να βρει το γκολ που θα τον ξαναβάλει στο παιχνίδι, με τον Ρούβα να εκμεταλλεύεται τα κενά που δημιουργήθηκαν και να έχει δύο δοκάρια με τον Άγγελο Ξημεράκη και τον Σεϊχ, αλλά και χαμένα τετ-α-τετ με Χριστοφοράκη και Κοσμαδάκη για να διευρύνει το προβάδισμα του.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, οι προσπάθειες των Βιτώρο και Αρχοντάκη δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους «κιτρινόμαυρους» με το συγκρότημα του Νίκου Τσερεβελάκη να διατηρεί το 3-1 και να παίρνει μία σπουδαία νίκη, που τον ανεβάζει στην 4η θέση της βαθμολογίας παρέα με τον σημερινό του αντίπαλο!

Ρούβας (Ν. Τσερεβελάκης): Ζερβός Μιχ., Ζερβός Μυρ. , Πρίφτης, Καλεμάκης, Περιβολάρης (65′ Ξημεράκης Γ.), Ξημεράκης Αγγ. (75΄Κοσμαδάκης), Τσατσάκης (65′ Κοκολάκης), Απλαδάς, Χριστοφοράκης, Σεϊχ (82′ Μαστραχάς), Ντέτσικας

Ρωμανός (Κ. Ταβλαδωράκης): Σαβουϊδάκης, Παχάκης, Ανυφαντάκης, Παρτάλης (78′ Λαζανάκης), Καρασμανάκης (78′ Κιουπάκης), Γιακουμάκης (62′ Νοδαράκης), Μόντι, Αρχοντάκης, Κρανιωτάκης (62′ Μαυρομάτης), Ζαμίδης, Βιτώρος