Με πρωταγωνιστή τον Καουκάκη, μεγάλη νίκη για τον Ποσειδώνα στην Ελιά!

Έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Μανώλη Καουκάκη, ο Ποσειδώνας κέρδισε με 1-3  τον Ρωμανό στην Ελιά για την 7η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ!

Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έβαλε «φαρδιά πλατιά» την υπογραφή του στην νίκη της ομάδας του, σκοράροντας τα δύο πρώτα γκολ και σερβίροντας το τρίτο, σε μία σπουδαία εμφάνιση για τον σύλλογο των Πατελών!

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους, με το σουτ του Κοζυράκη να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 3ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης έξι λεπτά αργότερα νικήθηκε από τον Σαβουϊδάκη, πλασάροντας έπειτα από ατομική προσπάθεια.

Ο Ποσειδώνας εκμεταλλευόμενος το καλό του μομέντουμ, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό, με τον Καουκάκη να επιχειρεί μια απευθείας εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

Το γκολ αφύπνισε τους παίκτες του Ρωμανού, με τον Κασαπάκη να μπλοκάρει το σουτ του Ανυφαντάκη στο 22ο λεπτό, όμως ένα λεπτό αργότερα λίγο έλειψε να γίνει το 0-2, με τον Μαραθιανό να μην προλαβαίνει να πλασάρει σε κενή εστία, έπειτα από το κόρνερ του Καουκάκη.

Στην συνέχεια, πρωταγωνιστές σε τρεις απανωτές φάσεις ήταν οι Ανυφαντάκης –  Κασαπάκης, με τον τερματοφύλακα του Ποσειδώνα να βγαίνει νικητής και στις τρεις προσπάθειες του έμπειρου αμυντικού, στο 35′, στο 38′ και στο 39′, ενώ είχε απάντηση και στο σουτ του Μόντι που είχε γίνει στο 37′!

Οι «μπλε» απάντησαν στο 41′  με το σουτ του Καουκάκη που  πέρασε άουτ, ενώ ο Ανυφαντάκης, η μόνιμη απειλή του Ρωμανού στο σημερινό παιχνίδι αν και στόπερ είχε την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους στο 44ο λεπτό, με την προβολή του από πλάγια θέση να περναέι άουτ!

Η έναρξη του δεύτερου μέρους ήταν ιδανική για τον Ποσειδώνα, που κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων! Ο Καουκάκης με την δεύτερη απευθείας εκτέλεση του σήμερα, βέβαια με φάουλ αυτήν την φορά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σαβουϊδάκη και έκανε το 0-2!

Στο 63′ ο Βερούσι ανέτρεψε τον Μόντι εντός περιοχής με τον ρέφερι να δείχνει πέναλτι, σε μία φάση όπου ο Ποσειδώνας διαμαρτύρεται για φάουλ. Παρ’ όλα αυτά, ο Αρχοντάκης ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 1-2, ξαναβάζοντας τον Ρωμανό στο παιχνίδι!

Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Καουκάκης, στο 79′ άλλαξε ρόλο και το φάουλ που εκτέλεσε μετατράπηκε σε ασίστ, με τον Μαυράκη να παίρνει την κεφαλιά και να κάνει το 1-3, σφραγίζοντας την τέταρτη νίκη του Ποσειδώνα στο πρωτάθλημα!

Οι συνθέσεις:

Ρωμανός (Κ. Ταβλαδωράκης): Σαβουϊδάκης, Ανυφαντάκης, Μπαλάφας, Παρτάλης, Γιακουμάκης, Χαλιλάι, Μαυρομάτης, Καρασμανίδης, Αρχοντάκης, Νοδαράκης, Κρανιωτάκης (55′ Ζαμίδης)

Ποσειδώνας (Ν. Σουτζής): Κασαπάκης, Μαυρίδης, Παππάς, Ντελάκης, Βερούσι, Πλατοκούκης (69′ Θεοδωράκης), Καπιζιώνης (82′ Νικηφόρος), Ασλαματζίδης, Μαραθιανός (90′ Φουλεδάκης), Καουκάκης (90′ Συμιανάκης), Κοζυράκης (90′ Φουλεδάκης)