Ρ.Ε.Α: “Τσίμπησε” πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας απέναντι στην ΑΕΚ (1-1)

Με τον βαθμό της ισοπαλίας αποχώρησε από το γήπεδο του Ελληνικού η Ρ.Ε.Α., έπειτα από το 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ για την 23η αγωνιστική της Women’s Football League.

Η ομάδα του Στ. Κοζανίδη συνεχίζει σταθερά στο κυνήγι της 4άδας, παίρνοντας ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα. Αυτήν τη φορά αντιμετώπισε την πολύ ποιοτική ομάδα της ΑΕΚ εκτός έδρας, όπου τα κορίτσια πρόσθεσαν ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση.

Στο α’ μέρος οι παίκτριες της Ρ.Ε.Α πίεσαν και είχαν τις ευκαιρίες για το γκολ με τη Μαρκουτσά, τη Χατζηγιαννίδου και τη Δαφέρμου, όμως, δεν μπόρεσαν να νικήσουν την αντίπαλο τερματοφύλακα. Μάλιστα, σπουδαίες επεμβάσεις πραγματοποίησε και η Μανουκαράκη, διατηρώντας το μηδέν στην εστία της, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ ήταν εκείνη που προηγήθηκε, με τη Στεφάτου να ανοίγει το σκορ στο 60’ με κεφαλιά. Όμως, δύο λεπτά αργότερα η Κοτσάκι με ατομική ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η ίδια απείλησε λίγα λεπτά αργότερα, ενώ τις τελευταίες ευκαιρίες κατέγραψε η Δαφέρμου με σουτ έξω από την περιοχή.
Το τελικό 1-1 διατηρεί την Ρεθυμνιώτικη ομάδα στην 5η θέση και στον έναν βαθμό πίσω από τον 4ο Αστέρα Τρίπολης. Την επόμενη εβδομάδα η Ρ.Ε.Α. θα υποδεχθεί την ΑΕΛ στο γήπεδο της Σοχώρας, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής και ενώ απομένουν 3 αναμετρήσεις συνολικά για το φινάλε της φετινής σεζόν.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
2’ Κόρνερ από τη Μαρκουτσά, με τη Χατζηγιαννίδου να κάνει την προβολή από πλεονεκτική θέση και την τερματοφύλακα της ΑΕΚ να αποκρούει σωτήρια.
13’ Η Μαρκουτσά εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.
19’ Μεγάλη διπλή ευκαιρία της Μαρκουτσά μέσα στην περιοχή, με την τερματοφύλακα να αποκρούει.
20’ Η Μανουκαράκη κράτησε το μηδέν στην εστία της, πραγματοποιώντας 4 αποκρούσεις σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή.
25’ Σουτ έξω από την περιοχή από τη Δαφέρμου, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
35’ Ακόμα μία σπουδαία απόκρουση από τη Μανουκαράκη στη δεξιά της γωνία.
53’ Κάθετη της Κοτσάκι στη Ματέους, η οποία έπιασε το σουτ, με την τερματοφύλακα να αποτρέπει το 0-1.
60’ Η Στεφάτου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ (1-0).
62’ Η Κοτσάκι έκλεψε την μπάλα, πέρασε δύο αντίπαλες και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
79’ Σουτ της Κοτσάκι έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
90’ Σουτ της Δαφέρμου έξω από την περιοχή με καλές προϋποθέσεις, με την μπάλα να περνάει άουτ.
91’ Η Δαφέρμου σούταρε ξανά έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

ΡΕΑ (Σ. Κοζανίδης): Μανουκαράκη, Κοτσάκι, Βορριά, Παντερή (77’ Εράσο), Μαρκουτσά, Μπράμε, Μπασούρη, Ματέους (65’ Σιράζι), Γκάτσου, Δαφέρμου, Χατζηγιαννίδου.