Συντριβή με 5-1 από τον Ιωνικό για τα Χανιά στην πρεμιέρα των Play Offs (Video)

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε την διαδικασία των Play Offs η ομάδα των Χανίων που ηττήθηκε με το βαρύ 5-1 από τον Ιωνικό στη Νίκαια και έβαλε δύσκολα από την αρχή στον εαυτό της στο κυνήγι της ανόδου στη Super League 1.

H ομάδα του Γ. Ταουσιάνη πλήρωσε την αστοχία της στην επίθεση και τα πολλά λάθη στην άμυνα. Αν και η ομάδα των Χανίων έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος που του έδωσε η άμυνα της κρητικής ομάδας και προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο, την ίδια στιγμή που ο Γκέλιος είχε “απάντηση” σε κάθε ευκαιρία της ομάδας των Χανίων .

Μάλιστα οι αποτελεσματικοί γηπεδούχοι λίγο μετά την έναρξη του β’ μέρος βρήκαν και τέταρτο γκολ, με την ομάδα του Γ. Ταουσιάνη  να αντιδράει και να μειώνει με τον Νίλι στο 56′, ενώ έχασε και αρκετές ακόμα ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο γκολ. Αντίθετα αυτός που σκόραρε και πάλι ήταν ο Ιωνικός στο 83ο λεπτό με τον Οικονομίδη με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να διαμορφώνει το τελικό 5-1.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

3’ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Μιούλερ βγάζει τον Μάναλη απέναντι στον Γκέλιο ο οποίος διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του επιθετικού της χανιώτικης ομάδας
7’ Λάθος του Μπάτζιου, ο Ροντρίγκεθ κλέβει και πασάρει στον Σαλαζάρ ο οποίος σε κενή εστία πλασάρει για το 1-0.
11’ Κόρνερ Σαλαζάρ Σόουζα με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα του Κλέιμαν (2-0)
16’ Ευκαιρία για Χανιά. Ο Μάναλης στρώνει στον Ντίας ο οποίος πλασάρει, με τον Γκέλιο να παραχωρεί κόρνερ. Οι παίκτες των Χανίων σε αυτή τη φάση ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού
21’ Σουτ του Μιούλερ, πάνω από τα δοκάρια
27’ Διαγώνιο σουτ του Τασουλή, άουτ
32’ Ο Μιούλερ βρίσκει τον Μάναλη ο οποίος δοκιμάζει το γυριστό σουτ με το αριστερό, σε ετοιμότητα ο Γκέλιος μπλοκάρει.
38’ Από το παρακινδυνευμένο γύρισμα του Γκοράνοφ, ο Μάναλης βάζει την προβολή, αλλά ο Γκέλιος προλαβαίνει και μπλοκάρει
43’ Ο Γκίνη με εκτέλεση φάουλ, βρίσκει τον Οικονομίδη μέσα στην περιοχή των Χανίων, ο οποίος ευνοείται από την κόντρα με τον Σιλά και με το αριστερό γράφει το 3-0.
52′ Ο Ντάουντα πιάνει ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν (4-0)
55′ Ευθύβολο σουτ του Παναγιώτου δίπλα από το δοκάρι του Γκέλιου
56′ Ωραίος συνδυασμός Κόλα και Νίλι, με τον Ισπανό να πλασάρει και να μειώνει σε 4-1
65′ Δυνατό σουτ του Μάνου, μπλοκάρει ο Γκέλιος
69′ Σε θέση βολής ο Νίλι στο δεύτερο δοκάρι μετά τη σέντρα του Μάνου, αλλά και πάλι ο Γκέλιος επεμβαίνει σωτήρια και παραχωρεί κόρνερ
78′ Σουτ του Κόλα, μπλοκάρει ο Γκέλιος σταθερά με νέα πολύ καλή επέμβαση.
82′ Σουτ του Τασουλή διώχνει ο Κλέιμαν
83′ Ο Οικονομίδης εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των Χανίων και με πλασέ έκανε το 5-1.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Γιαννουκάς (Δωδεκάνησου)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκέλιος, Οικονομίδης (86′ Γουακάσο), Σόουζα, Τασουλής, Γκοράνοβ, Ζάχαβι, Γκίνης, Λινάρδος (64′ Γιακουμάκης), Ροντρίγκεζ (86′ Δρίτσας), Γκαρντάφσκι (46’ Οικονομόπουλος), Σαλαζάρ (45’ Ντάουντα)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρρι (46’ Κόλα), Σιλά (46’ Παναγιώτου), Τσέλιος (55′ Μάνος), Ντίας (77′ Τσορνομάζ), Λεμονής, Μιούλερ, Νίλι, Μάναλης

Δείτε στο παρακάτω βίντεο τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις από την αναμέτρηση του Ιωνικού με τα Χανιά: