Το Μαρόκο διέλυσε την Αίγυπτο και ανέβηκε πρώτη φορά στο βάθρο! (vid)

Με τον Ασράφ Χακίμι να πετυχαίνει ίσως το κορυφαίο γκολ των φετινών Ολυμπιακών Αγώνων, η ποδοσφαιρική ομάδα του Μαρόκο ανεβαίνει για πρώτη φορά στο βάθρο διαλύοντας 6-0 την Αίγυπτο!

Οι Μαροκινοί μετά την αξιοθαύμαστη πορεία στο Μουντιάλ 2022, όπου έφτασαν μέχρι και τα ημιτελικά, κατάφεραν να πάρουν το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Στο παιχνίδι για την 3η θέση, οι νικητές έκαναν απόλυτο κουμάντο κόντρα στην Αίγυπτο και τα δυο άμεσα τέρματα των Εζαλζουλί και Ραχίμι στο 23ο και το 26ο λεπτό για το προβάδισμα δυο τερμάτων, ήταν απλά μια ένδειξη για ό,τι θ’ ακολουθούσε

Από το 51′ έως και το 87ο λεπτό ήρθαν άλλα τέσσερα γκολ, για να διαμορφωθεί το αποτέλεσμα της αναμέτρησης στο εντυπωσιακό 6-0.

Ο Ασράφ Χακίμι σκοράροντας από μεγάλη απόσταση με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο πριν το φινάλε, έβαλε το καλύτερο κερασάκι στην τούρτα του πρώτου ολυμπιακού μεταλλίου στην ιστορία του ποδοσφαιρικού Μαρόκο.