Αγχώθηκε και πάλι αλλά νίκησε η Φαιστός, 3-2 τον Κόροιβο

Η Φαιστός νίκησε με 3-2 τον Κόροιβο στους Βώρους για την 19η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ.

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση, με την Φαιστό χάρη στο γκολ του Σκαντζάκη στο 90′ να καταφέρνει να κάμψει την αντίσταση του για ένα ημίχρονο, με αριθμητικό μειονέκτημα Κοροίβου στους Βώρους για το τελικό 3-2, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον γ’ γύρο της Α2 ΕΠΣΗ (1ος Όμιλος).

Το σκορ άνοιξε από την άσπρη βούλα στους Βώρους, με τον εκτελεστή των Μεσαριτών από τα 11 βήματα, Στέλιο Παπαδάκη να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 19′.

Στη συνέχεια ο Κόροιβος ανέβασε την απόδοση του κατακόρυφα, με αποτέλεσμα να φτάσει όχι μόνο στην ισοφάριση, αλλά και στην ανατροπή μέσα σε 3 λεπτά!

Αρχικά στο 42′ ο Μανιώρος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Φαιστού και νίκησε από κοντά στον Σταυρουλάκη για το 1-1, ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν εκείνος που σκόραρε και το γκολ της ανατροπής στο 44′ για το 1-2 με δυνατό σουτ.

Παρότι κανείς θα περίμενε ότι αυτό το γκολ θα αποτελούσε κινητήριο δύναμη ούτως ώστε ο Κόροιβος να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού, ήρθε το πέναλτι και η αποβολή του Ψυχογιού για χέρι, ώστε να γείρει η πλάστιγγα υπέρ της Φαιστού, με τον Στέλιο Παπαδάκη να σκοράρει και πάλι για το 2-2.

Η Φαιστός είχε ένα ολόκληρο ημίχρονο για να φτάσει στη δική της ανατροπή, έχοντας και παίκτη περισσότερο, μπορεί ν’ αγχώθηκε αλλά στο τέλος τα κατάφερε.

Συγκεκριμένα στο 90′ ο Σκαντζάκης με πλασέ νίκησε τον Ζερβό για το 3-2, κάμπτοντας με αυτό τον τρόπο την αντίσταση του Κοροίβου.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 9 παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Σαφάρ στις καθυστερήσεις.

Φαιστός (Γιάννης Νικολιδάκης): Σταυρουλάκης, Σκαντζάκης, Παπαδάκης Σ, Ντόκο, Παπαδάκης Α, Παπαδάκης Ι, Φραγκιαδάκης (70′ Ρουκουνάκης),Γρηγοράκης, Μαυρογιαννάκης, Κιουμουρτζάκης, Τάρε.

Κόροιβος (Δημήτρης Δρίβας):Ζερβός, Σχοιναράκης, Μανιουδάκης, Μπέρκης, Καβάζης, Σαφάρ, Χρονάκης, Μανιώρος, Βουιδάσκης, Μπουμπούλας, Ψυχογιός