Δύο γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν αρκετά για την Φαιστό!

Νίκησε και μείωσε στους δύο βαθμούς την διαφορά από την κορυφή η Φαιστός

Η Φαιστός επικράτησε με σκορ 2-1 του Δία και μείωσε την διαφορά από τον Μοχό στους δύο βαθμούς.

Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Ντόκο και Παπαδάκης Σ. στο πρώτο πεντάλεπτο, ενώ ο Δίας μείωσε στην επανάληψη με τον Αποστολάκη.

Ονειρικό ξεκίνημα για την Φαιστό στο παιχνίδι, με τον Φραγκιαδάκη να σερβίρει στους Ντόκο και Στέλιο Παπαδάκη από στημένη μπάλα.

Αρχικά, μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντόκο έκανε το 1-0 με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Φραγκιαδάκη, ενώ στο 4′ ήταν σειρά του Σ. Παπαδάκη να σκοράρει ξανά με το κεφάλι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φραγκιαδάκη.

Στο 28′ ο Φραγκιαδάκης είχε την ευκαιρία από δημιουργός να γίνει σκόρερ, αλλά την σπατάλησε καθώς αστόχησε από τα 11 βήματα στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του.

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με ο 2-0 να είναι το σκορ στην ανάπαυλα.

Στην αρχή της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 56′ ο Δίας κατάφερε να φτάσει στην μείωση του σκορ με τον Αποστολάκη και να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στην συνέχεια παρά τις προσπάθειες του Δία για ισοφάριση και της Φαιστού για να τελειώσει το παιχνίδι με ένα τρίτο τέρμα δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα και η ομάδα των Βόρρων να μειώσει την διαφορά της από την κορυφή και τον Μοχό με το δεύτερο συνεχόμενο της τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Δίας τελείωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Γουργούλα λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Φαιστός: Γρηγοράκης, Κιούπι, Σκαντζάκης, Ντόκο, Κιουμουρτζάκης, Παπαδάκης Σ.,, Φραγκιαδάκης (75′ Άλλα), Γρηγοράκης Ι., Παπαδάκης Α., Παπαδάκης Γ.Μ., Καρταλιανάκης (75′ Νικολιάκης)

Δίας: Μπανασάκης, Χουρδάκης, Χριστιανίδης, Κυπαράκης, Γουργούλας, Μπορμπουδάκης, Αποστολάκης, Μπλεμένος, Παγωνάκης, Τσιριντάνης, Τζανιδάκης