Νικήτρια στη μάχη της Μεσσαράς η Φαιστός, 3-1 τον Ζαρό!

Η Φαιστός αναδείχθηκε νικήτρια στο Μεσσαρίτικο ντέρμπι, επικρατώντας με 3-1 του Ζαρού για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ, έχοντας ως πρωταγωνιστή  τον Αντώνη Μαυρογιαννάκη!

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις με αρκετές μονομαχίες, όπως συμβαίνει σε ένα κλασικό Μεσαρίτικο ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να έχουν μια ελαφριά υπεροχή έναντι των «πράσινων».

Ένα δοκάρι και για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παπαδάκη Γιώργο για την Φαιστό και τον Ρομπάκη για τον Ζαρό, να σημαδεύουν την δοκό της εστίας του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, η Φαιστός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Νικολιδάκη στο 43ο λεπτό να νικάει τον Φιλιουδάκη και να κάνει το 1-0, σε μία φάση όπου οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ.

Στην επανάληψη, ο Ζαρός μπήκε πιο δυνατά πεπεισμένος να ισοφαρίσει και τα κατάφερε, με τον Αλμπαντάκη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να κάνει το 1-1 στο 54ο λεπτό!

Η Φαιστός όμως βρήκε αντίδραση και στο 69ο λεπτό πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, αυτήν την φορά με τον Μαυρογιαννάκη να χρίζεται σκόρερ, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά έπειτα από την κάθετη του Α. Παπαδάκη!

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μαυρογιαννάκης πέτυχε και δεύτερο τέρμα, με κεφαλιά έπειτα από φάση διαρκείας, «κλειδώνοντας» την νίκη της Φαιστού και στέλνοντας την ομάδα του στην κορυφή της βαθμολογίας!

Οι συνθέσεις:

Φαιστός (Γ. Νικολιδάκης): Σωπασής, Τσούπι, Καραπαζαρλής, Παπαδάκης Σ., Νικολιδάκης, Παπαδάκης Ι., Παπαδάκης Γ., Σκαντζάκης, Παπαδάκης Α., Γρηγοράκης, Μαυρογιαννάκης

Ζαρός (Κ. Παντζαρίδης): Φιλιουδάκης, Νικολαντωνάκης, Σαριδάκης, Λεμονάκης, Γρηγορίου, Μάτσας, Γιατρομανωλάκης, Λυκούδης, Ρομπάκης, Αλμπαντάκης, Ξεκαρδάκης